Ze skórą czy bez - jak jeść bób?

2020-06-02 18:57 Magda Mazurek

Większość z nas nie wie lub nie jest pewna jak jeść bób. Ze skórą czy bez? Czy można go jeść na surowo? Pora się przekonać!

Bób jest bardzo zdrowy - jest świetnym źródłem białka, nie ma tłuszczu, ma mało kalorii. Młody bób można kupić w sezonie wakacyjnym. Ma charakterystyczny zapach, a młode ziarna mają miękką skórkę i... mogą być jedzone od razu po wyjęciu ich ze strąków! Tak, tak, bób można jeść na surowo, nie trzeba go gotować. Takie młode "okazy" można jeść na surowo ze skórką, która zawiera największą ilość witamin. Jak zawsze - po ugotowaniu (czy też procesie obróbki termicznej) bób traci wiele witamin i minerałów. Mimo to, wielu z nas preferuje właśnie ugotowany bób. 

A jak to zrobić dobrze? Bób najlepiej ugotować na parze. Tradycyjne gotowanie powoduje utratę ok. 40 procent zawartych w bobie witamin i minerałów.

Polecamy: Czy BÓB jest zdrowy? Właściwości odżywcze i lecznicze bobu

Tradycyjne gotowanie - jak to zrobić, żeby bób był pyszny i zdrowy?

Bób należy opłukać pod zimną wodą, a następnie zalać wodą - w proporcjach 2:1. Do wody dodaje się łyżeczkę cukru. Po doprowadzeniu do wrzenia można dodać szczyptę soli. Bób należy gotować pod przykryciem, na dużym ogniu do czasu, aż zmięknie. Młode ziarna gotuje się zazwyczaj ok. 15 minut, starsze nieco dłużej, nawet do pół godziny. 

Ze skórką czy bez?

Można i tak, i tak. Bób ze skórką jest zdrowszy właśnie ze względu na wyższe właściwości odżywcze. Ale taka twarda skóra psuje smak, jeśli bób jest stary. 

Czy BÓB jest zdrowy? Właściwości odżywcze i lecznicze bobu
Autor: Poradnikzdrowie.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE