Koniec z tabletkami na nadciśnienie? Wystarczy zastrzyk dwa razy w roku

2022-08-23 13:52

Nadciśnienie tętnicze można leczyć dwiema iniekcjami w roku co sześć miesięcy, zamiast codziennej tabletki? Brytyjscy naukowcy przeprowadzają badanie, aby sprawdzić skuteczność radzenia sobie z nadciśnieniem za pomocą nowego zastrzyku.

lekarz mierzy ciśnienie pacjentowi
Autor: Getty Images

Zastrzyk na nadciśnienie zamiast codziennej tabletki?

Naukowcy testują nowe podejście w leczeniu nadciśnienia tętniczego. To pierwszy raz, kiedy próby znalezienia terapii wysokiego ciśnienia krwi nie są związane z lekami w postaci tabletek. Problemy z układem krążenia są powszechne, na wysokie ciśnienie krwi cierpi duża część społeczeństwa. Według National Health Service, wiele osób może o tym nie wiedzieć.

Chociaż często nie ma zauważalnych objawów, nieleczone nadciśnienie tętnicze może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Badania nad nową formą terapii prowadzone są przez Queen Mary University of London i Barts Health NHS Trust. Naukowcy twierdzą, że osoby, u których zdiagnozowano nadciśnienie, zazwyczaj przyjmują tabletki raz dziennie, aby kontrolować wysokość ciśnienia.

Choć dokładne przyczyny nadciśnienia nie są znane, u większości ludzi rozwija się ono ze względu na złą dietę, niehigieniczny styl życia lub choroby współistniejące.

Nowe badanie ma trwać trzy lata

„Cieszymy się, że możemy przetestować to pierwsze w swoim rodzaju podejście do badań" – ​​powiedział dr Manish Saxena, kierownik badań i zastępca dyrektora klinicznego na Queen Mary University.

„To dopiero początek, ale naszą największą nadzieją jest to, że leczenie okaże się bezpiecznym i łatwiejszym w zarządzaniu, praktycznym rozwiązaniem problemu wysokiego ciśnienia krwi. Leczenie za pomocą dwóch iniekcji w roku stanowiłoby lepszą alternatywę dla codziennego przyjmowania leków, co naszym zdaniem byłoby dobrą wiadomością dla pacjentów i ułatwiłoby leczenie nadciśnienia” - dodał.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie