Zaraź się tolerancją, łuszczycą nie możesz - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

2020-10-29 12:05 Materiały prasowe

29 Października to Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. Kampania pod hasłem "Zaraź się tolerancją, łuszczycą nie możesz" ma na celu nie tylko aspekt edukacyjny odnoszący się do choroby, jaką jest łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów, lecz przede wszystkim zwrócenie uwagi na naukę tolerancji wobec osób chorych, które bardzo często są stygmatyzowane z powodu łuszczycy.

Łuszczyca to zapalna choroba autoimmunologiczna, która powoduje nieprawidłowy wzrost komórek skóry. U zdrowego człowieka skóra dojrzewa i złuszcza się w ciągu 28 do 30 dni, a proces ten jest przez nas niezauważalny. U osoby z łuszczycą trwa on od 3 do 4 dni. Zmiany łuszczycowe mogą być bolesne i swędzące, mogą pękać i krwawić. Łuszczycą nie można się zarazić poprzez kontakt z chorą osobą.

Zaraź się tolerancją, łuszczycą nie możesz - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę
Autor: Materiały prasowe

Kto i kiedy choruje

W Polsce na łuszczycę choruje ponad 1 mln osób. U 40-60% pacjentów z łuszczycą występuje podłoże genetyczne. Jeśli na łuszczycę choruje jedno z rodziców, to ryzyko zachorowania dziecka wynosi 25-30%, jeśli chorują oboje rodzice, to prawdopodobieństwo rośnie do 65-70%.

Na łuszczycę mogą zachorować również osoby, które nie miały w rodzinie nikogo chorego. Choroba może ujawnić się w wyniku zadziałania czynników środowiskowych takich jak stres, uraz, oparzenie, czy przyjmowanie niektórych leków.

Czynniki ryzyka

Dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju łuszczycy występuje u osób z nadwagą. Nadwaga i otyłość są też czynnikiem ryzyka cięższego przebiegu choroby. Chorzy na łuszczycę mają większe ryzyko zachorowania na inne choroby, np.: cukrzycę, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe. Można im zapobiegać poprzez monitorowanie stanu zdrowia oraz prawidłowe leczenie łuszczycy.

Dieta

Odpowiednia dieta ogranicza ryzyko otyłości i chorób układu krążenia. Zalecana jest dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, oliwa z oliwek, ryby: łosoś, śledzie, makrela, pstrąg, dodatkowo produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, ziarna dyni, cynk, drożdże, witaminy B i D.

Łuszczycowe Zapalenie Stawów

Około 30 % chorych na łuszczycę może rozwinąć łuszczycowe zapalenie stawów. Są to zmiany zapalne w stawach w przebiegu łuszczycy. Nieleczone mogą prowadzić do trwałego kalectwa. W przypadku wystąpienia dolegliwości stawowych pacjent powinien trafić na konsultację reumatologiczną.

Stygmatyzacja chorych

Objawy łuszczycy widać. Choroba stygmatyzuje, obniża poczucie własnej wartości. Wpływa też na psychikę. Może powodować stany lękowe, depresję, a nawet myśli samobójcze.

Niektórzy pacjenci wymagają opieki psychologa lub psychiatry. Łuszczyca wpływa na jakość życia osób chorych. Pacjenci mają problemy w nawiązywaniu relacji przyjacielskich i partnerskich, w wykonywaniu pracy zawodowej.

Styl życia

Wskazana jest zmiana stylu życia obejmująca wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, ograniczenie stresu i wykorzystanie metod relaksacyjnych.

Schemat leczenia

Podejrzenie choroby – potwierdzenie diagnozy przez dermatologa:

  • łuszczyca łagodna – leki miejscowe,
  • łuszczyca umiarkowana do ciężkiej – fototerapia PUVA, leki ogólne,
  • brak poprawy – rozważenie zastosowania terapii biologicznej i klasyfikacja do programu lekowego. Wyszukiwarka programów lekowych https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

Łuszczycy nie można wyleczyć

Stosując odpowiednie leczenie: maści, kremy, zabiegi fototerapii, tabletki, zastrzyki można doprowadzić do takiego stanu, że nie będzie zmian na skórze. W przypadku braku odpowiedzi na leczenie konwencjonalne lekami ogólnymi należy rozważyć leczenie biologiczne.

Leczenie łuszczycy z wykorzystaniem najnowocześniejszych form terapii w Polsce jest dostępne dla każdego pacjenta. Łuszczycę możemy kontrolować. Ale każdy przypadek łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów wymaga leczenia.

Akceptacja otoczenia

Osoby z łuszczycą mają problem z akceptacją choroby. Często zamykają się w czterech ścianach, zakrywają zmiany skórne, tak aby nie były widoczne, kiedy muszą wyjść na ulicę. Brak zrozumienia ze strony otoczenia, kiedy samemu nie pogodziło się z chorobą powoduje wycofywanie się z życia społecznego.

Życie osób z łuszczycą mogłoby być łatwiejsze, gdyby znaleźli większe zrozumienie istoty choroby. Dlatego ważna jest edukacja i tolerancja. Taki właśnie cel mają działania prowadzone w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Akademia Łuszczycy i ŁZS „Łuszczyca i ŁZS od podstaw”.

Godzina z łuszczycą

Na stronie poznajluszczyce.poradnikzdrowie.pl znaleźć można materiały informacyjne, edukacyjne, artykuły na temat łuszczycy i poznać ją lepiej. Dla nauczycieli przygotowano dodatkowe materiały mogące pomóc w przeprowadzeniu godziny lekcyjnej na temat łuszczycy i akceptacji odmiennego, zmienionego chorobą wyglądu drugiego człowieka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE