Z żołądka 14-latki lekarze usunęli 3 kg włosów. "Nie było miejsca na jedzenie"

2022-12-07 12:45

14-latka cierpi na jedno z rzadszych rodzajów zaburzeń odżywiania. Trafiła do szpitala, ponieważ nie była w stanie spożywać pokarmów. Lekarze musieli ją operować. To, co odkryli podczas zabiegu, wprawiło ich w osłupienie. W żołądku dziewczyny odkryli 3 kg bezoar, który składał się z samych włosów. Jak stwierdził gastroenterolog, było ich tak dużo, iż "nie było miejsca na jedzenie".

Dziewczynka siedząca na łóżku szpitalnym
Autor: Getty Images Z żołądka 14-latki lekarze usunęli 3 kg włosów. "Nie było miejsca na jedzenie"

Nastolatka wylądowała w szpitalu Xian Daxing w prowincji Shaanxi w Chinach, ponieważ nie mogła przyjmować ani pokarmów, ani napojów. Jak poinformował "South China Morning Post", sprawa była na tyle poważna, że wylądowała na stole operacyjnym.

Usunięto z jej żołądka kulę włosów

Chirurdzy usunęli z jej żołądka kulę włosów ważącą 3 kg, prawie tylko co cegła. "Jej żołądek był wypełniony tak dużą ilością kosmyków, iż nie było już miejsca na jedzenie. Jelita były również zablokowane" – przekazał Shi Hai, lekarz prowadzący i gastroenterolog. Na szczęście dwugodzinny zabieg zakończył się powodzeniem. Z informacji przekazanych przez lekarzy stan psychiczny młodej pacjentki jest bardzo ciężki.

Poradnik Zdrowie: Żyję z anoreksją

Shi Hai wskazał, że 14-latka mieszka z dziadkami, którzy nie zwracają wystarczającej uwagi na jej zachowanie. Jej rodzice wyjechali za pracą do innej części Chin. W jego opinii mogła przez kilka lat zmagać się z poważnymi problemami psychicznymi. Na przykład niepokojącym objawem, który powinien wzbudzić czujność opiekunów, było to, że dziewczyna wyrywała sobie na potęgę włosy z głowy, a później je konsumowała. Przez ponad dekadę zjadała własne kosmyki. Opiekunowie zauważyli, że dzieje się z nią coś dobrego, dopiero w momencie, gdy jej stan był bardzo poważny. Konieczna była już interwencja lekarzy. 

Zjada rzeczy, które są niejadalne

Nastolatka cierpi na łaknienie spaczone, co oznacza, że ma apetyt na rzeczy, które nie nadają się do spożycia, m.in. włosy, kreda, ziemia czy nieprzetworzone składniki żywności (np. ziemniaki). Zaburzenie Pica może przebiegać łagodnie, a w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla życia poprzez spożywanie produktów toksycznych oraz przedmiotów o ostrych końcach i krawędziach, które mogą mocno zranić strukturę układu pokarmowego.

U 14 latki zaburzenie objawia się w formie zjadania własnych włosów. Była niemal całkowicie łysa, kiedy przyjechała do szpitala. Jej przypadek został nagłośniony przez chińskie media i wywołał poważną dyskusję wśród ekspertów. Chodzi o to, że dużo rodziców wyjeżdża "za chlebem" do innych prowincji Chin lub za granicę. Są wtedy zmuszeni zostawić swoje dzieci pod opieką bliskich, najczęściej dziadków.

Jak wynika z danych przedstawionych przez chińskie Ministerstwo Edukacji, w 2020 roku spośród uczniów w wieku od 6 do 15 lat aż 13 mln stanowiły dzieci z terenów wiejskich, których rodzice musieli wyjechać w celach zarobkowych.