Z sercem o sercu. XI Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego

2021-11-30 12:35

Nie tylko dla lekarzy, ale również dla pacjentów – część sesji tegorocznego XI Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego ma formułę otwartą, co oznacza, że udział w nich może wziąć każdy zainteresowany. Warto, ponieważ wśród poruszonych tematów będą również takie, które zainteresują zarówno ekspertów, jak i osoby chorujące na serce czy z zaburzeniami lipidowymi.

 XI Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego
Autor: materiały prasowe

Tegoroczny XI Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2021r. w formie zdalnej i częściowo hybrydowej, dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł w nim uczestniczyć, nie ruszając się z domu. Udział w Kongresie jest bezpłatny - wystarczy się zarejestrować. 

Zarejestrować można się TUTAJ

Jak co roku w roli wykładowców wystąpią najbardziej znani i szanowani kardiolodzy i lipidolodzy – nie tylko z Polski. Kongres, jak co roku, nadzorować będzie prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego prof. dr hab. Maciej Banach.

W tym roku organizatorzy przewidują nowości, w tym sesje przypadków klinicznych z codziennej praktyki klinicznej przedstawiane przez certyfikowanych lekarzy lipidologów PTL, sesje pro-contra, debaty eksperckie, a także sesje z organizacjami pacjenckimi i sesje systemowe, w których omówią ścieżkę pacjenta z zaburzeniami lipidowymi.

Nie zabraknie również najnowszych wyników badań przedstawianych na Kongresie ESC, NLA, ASPC czy AHA, omówienia najnowszych wytycznych europejskich, a przede wszystkim praktyczne, niezwykle dokładne omówienie najnowszych wytycznych PTL oraz 5 innych towarzystw, które pojawiły się we wrześniu.

W trakcie Kongresu eksperci będą mówić również o sprawom bliskim nie tylko lekarzom, ale także pacjentom – w tym o najlepszym sposobie odżywiania dla osób chorujących na serce, o restrykcyjnych dietach celebryckich i grupach chorych, dla których takie diety mogą być korzystne, czy o wysiłku fizycznym.

Eksperci zastanowią się między innymi nad tym, czy każdy wysiłek fizyczny jest odpowiedni dla każdego pacjenta i czy dla serca zdrowe są ekstremalne wyzwania. Będą rozmawiać także o tym, jak zoptymalizować leczenie hipolipemizujące.

Uczestnicy Kongresu będą mieli również okazję zapoznać się z najnowszymi polskimi wytycznymi dotyczącymi diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych, wysłuchać wykładów nt. nutraceutyków i suplementów diety, które warto stosować w zaburzeniach lipidowych i metabolicznych.

Planowana jest także debata z udziałem pacjentów, którzy w jej trakcie będą mogli opowiedzieć m.in. o tym, z jakimi problemami borykają się na co dzień. Z kolei młodzi lekarze podzielą się najciekawszymi – i najtrudniejszymi – przypadkami klinicznymi, z jakimi spotkali się w swoich praktykach lekarskich.

Program Kongresu dostępny jest POD TYM LINKIEM

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?