Wyjazdy do sanatoriów wstrzymane do odwołania z wyjątkiem pacjentów po wypadkach

2020-10-27 14:13

W związku z szybko wzrastającą liczbą chorych na COVID, wyjazdy do sanatoriów zostały wstrzymane. Wyjątek stanowią pacjenci po wypadkach.

Sanatorium z KRUS
Autor: Getty Images Pobyt w sanatorium finansowany przez KRUS nie wyklucza możliwości skorzystania przez rolnika z leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ

- Pacjentów mających skierowanie na rehabilitację leczniczą ZUS, która miała rozpocząć się po 24 października 2020 r., prosimy, aby nie jechali do sanatorium, tylko pozostali w domu. Wyjątkiem są pacjenci potrzebujący rehabilitacji po wypadkach – podał ZUS.

W przesłanym we wtorek PAP komunikacie podano, że wydane na okres po 24 października 2020 roku skierowanie ZUS do ośrodka rehabilitacyjnego będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie.

Polecamy: Demonstracje przyczynią się do wzrostu zachorowań na koronawirusa!

- Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu, który ubezpieczony ma w zawiadomieniu o skierowaniu na rehabilitację. Wyjazdy są wstrzymane do odwołania. Po ich wznowieniu osoby uprawnione z orzeczoną potrzebą rehabilitacji będą mogły skorzystać z wyjazdu na turnus rehabilitacyjny – powiedziała cytowana w komunikacie regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Dodała, że jest jeden wyjątek: przepisy rozporządzenia wstrzymującego wyjazdy do sanatoriów ze skierowaniem z ZUS dają możliwość prowadzenia rehabilitacji w przypadku urazów narządu ruchu, w których jej zaprzestanie grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

- Dotyczy to prowadzonej przez ZUS wczesnej rehabilitacji powypadkowej dla osób, które podczas wypadku, w szczególności wypadku przy pracy, doznały urazu narządu ruchu. U tych osób, które zakończyły leczenie szpitalne w oddziale urazowo-ortopedycznym, ale wymagają kontynuacji leczenia usprawniającego, jak najwcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji leczniczej jest bardzo ważna – wyjaśniła rzecznik.

Czytaj też: Koronawirus na plecaku i ubraniach - dezynfekcja to podstawa!

Podkreśliła, że u takich pacjentów z często bardzo ciężkimi urazami narządu ruchu czas rozpoczęcia rehabilitacji ma kardynalne znaczenie, a zaprzestanie leczenia rehabilitacyjnego w tej grupie pacjentów może skutkować nie tylko poważnym pogorszeniem stanu ich zdrowia.

- Brak rehabilitacji może się wiązać z zaprzepaszczeniem efektów leczenia operacyjnego, a tym samym opóźnić lub uniemożliwić pacjentom powrót do aktywności zawodowej i społecznej – podsumowała Kowalska-Matis.