Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot składki zdrowotnej. ZUS wydłuża termin

2023-06-02 13:20

Przedsiębiorcy, którzy chcieli otrzymać zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, mieli czas na złożenie wniosku do 1 czerwca 2023 roku. Płyną jednak dobre wieści. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przystał na "liczne prośby" i wydłużył termin o kilka dni. Padła nawet konkretna data.

Mężczyzna pracujący przy laptopie
Autor: Getty Images Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot składki zdrowotnej. ZUS wydłuża termin

Jest jeszcze szansa na zwrot nadpłaty ze składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pierwotnie przedsiębiorcy mieli czas na złożenie wniosków do 1 czerwca 2023 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił jednak zdanie. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, przekazała bardzo dobre informacje dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą.

ZUS poszedł na rękę przedsiębiorcom

- W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu – powiedziała Uścińska w rozmowie dla Polskiej Agencji Prasowej. Jak dodała, przedsiębiorcy mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty, czyli dokładnie do 5 czerwca 2023 roku.

Błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Do ZUS wpłynęło ponad 153 tys. wniosków o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jaki trzeba spełnić warunek, by ubiegać się o te pieniądze? ZUS umieścił szczegółowe informacje na swojej stronie internetowej. "Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot" – czytamy.

Gdzie można znaleźć wniosek o nadpłatę?

Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) powinien zostać automatycznie udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakładce "Dokumenty i wiadomości, sekcja dokumenty robocze".

Następnie należy sprawdzić dokument, podpisać go i wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najpóźniej do 3 sierpnia 2023 roku zwrot pieniędzy zostanie zwrócony na wskazane przez płatnika składek konto bankowe. Jest jednak jeden warunek. Cała kwota zostanie przelana, jeśli na koncie ubezpieczonego nie ma zaległości w spłatach.

ZUS zwrócił się z prośbą do przedsiębiorców, by sprawdzili, czy w automatycznie wygenerowanym wniosku, został wpisany prawidłowy numer konta bankowego. Jeśli nastała w nim pomyłka, należy go skorygować i wprowadzić ręcznie.

Co zrobić w sytuacji, jeśli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata, a wniosek nie pojawił się z automatu w profilu płatnika? Procedura wygląda tak, że ubezpieczony może we własnym zakresie sporządzić wniosek (RZS-R). Dostępny jest na liście dokumentów w sekcji dokumenty robocze.

Podczas wypełniania dokumentu należy wskazać kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Można ją znaleźć w pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/II.F ZUS RCA.

Listen on Spreaker.