Wideopogrzeb, czyli pochówek online - na czym polega i ile kosztuje?

2020-11-10 23:13

Wideopogrzeb - jeszcze niedawno mało kto o czymś takim słyszał. Dziś, w czasach pandemii koronawirusa i ograniczeń w swobodnym poruszaniu się, wideopogrzeby zyskują coraz większą popularność i coraz więcej osób decyduje się na wykupienie takiej usługi. Na czym dokładnie polega pochówek online i ile kosztuje?

Videopogrzeb, czyli pochówek online - na czym polega?
Autor: materiały prasowe

Wideopogrzeb, czyli pochówek online, to nowa usługa oferowana już teraz przez co najmniej kilka firm w Polsce, a będzie ich zapewne coraz więcej. Moda na pochówki online przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie usługa ta cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na duże odległości, jakie rodzina musiałaby przemierzyć, by uczestniczyć w pogrzebie kogoś bliskiego. Łatwiej jest wykupić wideo nakręcone podczas pogrzebu.

Spis treści

  1. Wideopogrzeby - dlaczego są coraz bardziej popularne?
  2. Wideopogrzeb - na czym polega?
  3. Wideopogrzeb - ile kosztuje?

Wideopogrzeby - dlaczego są coraz bardziej popularne?

Ograniczenia w przemieszczaniu się (m.in. z powodu nałożonej kwarantanny) oraz obawy przed zakażeniem sprawiły, że w tym roku wzrosło zapotrzebowanie na wideopogrzeby również w Polsce. Pierwsze firmy świadczące takie usługi pojawiły się na naszym rynku jeszcze długo przed pandemią, ale dopiero teraz mają pełne ręce roboty. 

Od października tego roku gwałtownie wzrasta liczba zgonów wśród Polaków, jak również liczba osób przebywających na kwarantannie. To nie sprzyja uczestniczeniu w tradycyjnym pochówku. Dlatego też coraz więcej Polaków decyduje się na wzięcie udziału w wideopogrzebie, aby choć symbolicznie pożegnać ukochaną osobę. 

Co więcej, z racji ograniczenia wesel i innych imprez okolicznościowych, również profesjonalni kamerzyści coraz chętniej przestawiają się na filmowanie pogrzebów - czasem jest to dla nich jedyna szansa na przetrwanie. 

- Naszym celem jest chęć pomocy ludziom, którzy schorowani, z powodu kwarantanny lub restrykcji związanych z pandemią nie mogą być blisko przy osobie, którą lubili lub kochali, podczas jej ostatniej drogi. Dla wielu niemożność uczestnictwa w pogrzebie i pożegnania zmarłego to ogromna strata. Nowoczesna technika daje jednak opcję bezpośredniego bycia razem z rodziną poprzez streamingi online, bez względu na to, w jakim miejscu w Polsce i na świecie się znajdują. Dzięki pogrzebom online rodzina znów czuje się zjednoczona w tym trudnych i bolesnym czasie - mówi Tomasz Jurowicz, który wraz z Andrzejem Majem tworzy firmę Relive zajmującą się nagrywaniem pogrzebów.

Wideopogrzeb - na czym polega?

Wideopogrzeb to profesjonalnie nagrany kamerą i zmontowany pochówek - może się odbywać zarówno z kościoła, kaplicy, jak i z cmentarza. 

Transmisja z wideopogrzebu jest kodowana, przeznaczona dla wąskiego grona odbiorców. Można ją oglądać po kliknięciu w przesłany link lub wpisaniu hasła. 

Nagranie z pogrzebu jest zwykle dostępne na serwerze przez miesiąc, a potem kasowane. Dla chętnych przygotowano również pogrzeb zgrany na pendrive ze zdjęciem zmarłej osoby. Niektóre firmy mają też w ofercie składanie kondolencji online. 

Wideopogrzeb - ile kosztuje?

Niestety usługa ta nie jest tania. Są też duże rozbieżności w cenach między poszczególnymi firmami. U jednych pochówek online kosztuje kilkaset złotych, a u innych - ponad tysiąc. Najtańsza usługa, jaką udało nam się znaleźć, kosztowała 250 zł i obejmowała nagranie z samej kaplicy na cmentarzu, ale są też wersje bogatsze, z kościoła i cmentarza.

Czytaj też:

Pogrzeb Dariusza Gnatowskiego
Sonda
Czy wziąłbyś udział w pochówku online?