WHO zaleca szerokie zastosowanie szczepionki AstraZeneca. Też dla seniorów?

2021-02-11 14:40

Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowa (WHO) ds. szczepionek oświadczył, że podjęła decyzję dot. szczepionki AstraZeneca. Czy preparat przeciw COVID-19 może być podawany osobom powyżej 65. roku życia?

WHO zaleca szerokie zastosowanie szczepionki AstraZeneca. Dla seniorów też?
Autor: Getty Images

Jak przekazała WHO, najprawdopodobniej zatwierdzi szczepionkę opracowaną przez brytyjską firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki w połowie lutego, choć nie otrzymała jeszcze wszystkich danych na jej temat. Na razie wydała tylko zalecenie do szerokiego stosowania preparatu, zaznaczając, że korzyści przeważają nad ryzykiem. Może być podawana osobom powyżej 65. roku życia.

- Każdego dnia tysiące ludzi w wielu krajach świata umiera z powodu infekcji – powiedział  przewodniczący Strategicznej Grupy Doradczej Ekspertów ds. Szczepień (SAGE) Alejandro Cravioto. - Uzasadnione jest zatem wszystko, co możemy zrobić, aby użyć produktu mogącego pomóc, nawet jeśli informacje (...) nie są tak dokładne, jak byśmy chcieli – dodał.

Z zaleceń ekspertów WHO wynika, że dotychczasowe „badania szczepionki miały na celu ocenę jej skuteczności we wszystkich postaciach nasilenia choroby”. Podkreślili, że niewystarczającą liczebność osób podczas prób nie pozwoliła na dokładną ocenę skuteczności preparatu w ciężkich formach COVID-19.

W oficjalnym komunikacie WHO widnieje informacja, że „zaleca się stosowanie szczepionki (...) nawet jeśli w danym kraju występują nowe warianty koronawirusa”.

Szczepionka firmy AstraZeneca została już zatwierdzona przez wiele krajów na świecie, także przez Unię Europejską. W wielu przypadkach zdecydowano jednak nie podawać tego preparatu osobom powyżej 65., czy nawet 55. roku życia. Jak zaznaczyła agencja informacyjna AFP, ze średnią skutecznością ocenianą obecnie na 70 proc., szczepionka AstraZeneca jest mniej przekonująca niż szczepionki Pfizer/BioNTech czy Moderny, których skuteczność przekracza 90 proc. 

Źródło: PAP

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć
Sonda
Czy zaszczepisz się na koronawirusa?