WHO: do 2030 r. chcemy zatrzymać epidemię HIV/AIDS

2015-12-01 7:28 Mat. pras./Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”

„Getting to zero” to hasło tegorocznego Światowego Dnia AIDS, który tradycyjnie przypada 1 grudnia. Ogłaszając zamiar „zmniejszenia do zera” liczby zachorowań spowodowanych zakażeniami HIV, Światowa Organizacja Zdrowia wyznacza całemu światu cel, który ma być osiągnięty do 2030 roku – zatrzymanie epidemii HIV/AIDS.

Liczba osób zakażonych HIV – wirusem powodującym w ludzkim organizmie nabyty niedobór odporności – sięga obecnie na świecie 36,9 mln.

Od początku epidemii do końca 2013 r. HIV zostało zakażonych ok. 78 mln osób na świecie, z powodu powikłań wywołanych AIDS zmarło ok. 39 mln.

W Polsce liczba zakażeń HIV jest rejestrowana od początku epidemii, czyli od 1985 r. - wynosi obecnie 19 299. Z tego grona pacjentów na AIDS zachorowało ponad 3,2 tys. osób; odnotowano prawie 1,3 tys. zgonów.

Ostatnie lata przyniosły malejącą liczbę nowych zachorowań, jak i ogromny postęp w zakresie terapii hamującej rozwój AIDS. Począwszy od roku 2005, kiedy na świecie zmarło 2,4 mln osób, liczba zgonów spowodowanych HIV maleje. Odnotowuje się też ciągły spadek liczby nowych zakażeń. W porównaniu z rokiem 2001 odsetek nowych zakażeń wśród dorosłych spadł o 38%, a wśród dzieci o 58%.

W 2013 r. co trzecia dorosła osoba (36%-40%) i co czwarte dziecko (22%-26%) żyjące z HIV było objęte leczeniem antyretrowirusowym (ARV). W Polsce terapia ARV finansowana jest w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia. We wrześniu 2015 roku korzystało z niej prawie 8, 5 tysiąca pacjentów, w tym 111 dzieci.

Choć zjawisko HIV/AIDS nie jest w Polsce niczym nowym, w społeczeństwie wciąż pokutuje wiele mitów na temat przenoszenia wirusa i potencjalnych zagrożeń związanych z kontaktami z osobami seropozytywnymi.

Specjaliści przypominają, że do zakażenia może dojść tylko:

  • poprzez kontakty seksualne,
  • wstrzyknięcie zakażonej krwi lub zanieczyszczenie nią uszkodzonej skóry bądź błony śluzowej,
  • z matki na dziecko – w czasie ciąży, porodu, karmienia piersią.

W każdym z wymienionych przypadków znamy skuteczne metody zapobiegające zakażeniom. Nie można zakazić się poprzez uścisk dłoni, pocałunek, używanie wspólnej toalety itp. osoby z HIV wciąż jednak spotykają się w Polsce z dyskryminacją i stygmatyzacją.

Co szczególnie bolesne, do nadużyć i nieprawidłowości dochodzi często w kontaktach ze służbą zdrowia. Celem globalnym przyjętym przez agendy WHO jest opanowanie epidemii choroby poprzez zastosowanie trzech podstawowych działań: zdiagnozowanie 90% zakażonych HIV, wdrożenie leczenia u 90% z nich i jego kontynuowanie u kolejnych 90% objętych terapią i kontrolą. Zrealizowanie tych trzech postulatów ma umożliwić zahamowanie epidemii w ciągu kolejnych 15 lat.

Sprawdź jak wygląda test wykrywający obecność wirusa HIV [WIDEO]

 

 

Materiał prasowy przygotowany przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia” na XXII Konferencję „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” organizowaną przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, z okazji Światowego Dnia AIDS.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE