Wariant Omikron w Polsce. Podano aktualną liczbę przypadków

2022-02-02 13:14

Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o tym, że w Polsce jak dotąd wykryto 6330 przypadków wariantu Omikron. Stanowi to 75 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek. Zdaniem eksperta, który wypowiedział się pod postem MZ dane te nie są jednak adekwatne do rzeczywistej skali zakażeń.

Wariant Omikron w Polsce. Podano aktualną liczbę przypadków
Autor: Getty Images

Wariant Omikron rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. globalna platforma wymiany danych o koronawirusach GISAID przekazała, że wariant Omikron BA.1 do 25 stycznia stanowił aż 98,8 proc. wszystkich zsekwencjonowanych przypadków COVID-19. W części krajów europejskich i azjatyckich zaczyna się jednak rozprzestrzeniać podwariant Omikronu BA.2, który jest jeszcze bardziej zakaźny.

We środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym, że w Polsce wykryto 6330 przypadków wariantu Omikron. Stanowi to 75 proc. sekwencjonowanych próbek.

Nie podano jednak, jaki odsetek wszystkich próbek podlega sekwencjonowaniu - zwraca uwagę lek. Bartosz Fiałek. W dodatku, o czym napisał lek. Bartosz Fiałek w kolejnym tweecie, sekwencjonowanie genomu może trwać nawet 7 dni, dlatego też podane wyniki pochodzą z próbek pobranych kilka dni temu.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID