W Polsce odnaleziono szczątki... praprzodka domowego kota

2020-07-15 14:11

W polskiej jaskini znaleziono szczątki, które należały do kota... żyjącego 7 tys. lat temu. To praprzodek naszych domowych kiciusiów. Co więcej wiadomo o znalezisku?

Kot perski
Autor: Getty Images

Nowe odkrycie rzuca nieco światła na historię kotów. Wydaje się prawdopodobne, że koty udomowiono... około 10 tys. lat temu. Ale powiedzmy więcej o znalezisku - w czterech polskich jaskiniach, znaleziono szczątki dzikich kotów pochodzące sprzed blisko 7 tysięcy lat. Koty przywędrowały wraz z ludźmi ze wschodu. Razem ze szczątkami kotów znaleziono także naczynia ceramiczne i inne przedmioty wskazujące, że koty były dość blisko z ludźmi. 

Polecamy: U właścicieli psów i kotów COVID-19 się nie rozwija?

Czy koty żyły z ludźmi? Magdalena Krajcarz, archeozoolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podkreśla, że nie wiemy tego na pewno. Wiemy za to, że koty były blisko ludzi, bo zapewne wiedziały, że z tej bliskości płyną dla nich profity.

Najstarszy znany pochówek kota domowego to grób sprzed 9 500 lat. Odkryto go w 2004 roku na Cyprze. Szczątki zwierzęcia były otoczone ozdobnymi artefaktami, a obok znaleziono kości ok. 30-letniego człowieka.

Czytaj też: 5 powodów, dla których warto mieć psa

Historia udomowienia kota

Wszystkie współczesne koty domowe są potomkami żbika z Bliskiego Wschodu. Prawdopodobnie został on udomowiony około 10 tys. lat temu.

Koty do Polski przyszły z kolei około 7 tys. lat temu - wraz z farmerami migrującymi z rejonu żyznych ziem ciągnącego się od Egiptu przez Palestynę i Syrię po Mezopotamię. Po dotarciu do Polski zaczęli przekształcać lasu w pola uprawne. Prowadzili ze sobą liczne udomowione zwierzęta, także psy.

Polecamy: Wpływ psa na zdrowie człowieka. Jak zajmować się psem?

Jaka rasa psa do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 7
Określ swój stosunek do psów
Określ swój stosunek do psów