W aptekach coraz większe braki leków. Minister zabrał głos: mamy zapas na miesiąc

2023-01-16 10:00

Od dłuższego czasu trwają problemy z dostępnością leków w niektórych aptekach. Farmaceuci alarmują, że brakuje m.in. antybiotyków i preparatów przeciwwirusowych, a minister znowu uspokaja pacjentów. Jak przekazał, "mamy zapas na miesiąc".

Zbliżenie na farmaceutę, który sprzedaje leki starszej klientce w aptece
Autor: Getty Images W aptekach coraz większe braki leków. Minister zabrał głos: mamy zapas na miesiąc

Obecnie trwa sezon infekcyjny, lecz od pewnego czasu powtarza się problem z bieżącą dostępnością niektórych leków w aptekach. Szef resortu zdrowia pytany jest regularnie o to, dlaczego są takie niedobory leków, szczególnie antybiotyków i preparatów przeciwwirusowych. 15 stycznia 2023 roku Adam Niedzielski zaznaczył w rozmowie z dziennikarką Polsatu Katarzyną Zdanowicz, że "czym innym jest brak leku, a czym innym jest jego ograniczona dostępność". 

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Szef MZ: stan leków jest na bieżąco monitorowany

– Generalnie stany leków są w Polsce zapewnione. Mamy zapas, który jest zapewniony na miesiąc przy antybiotykach czy lekach antywirusowych – poinformował minister zdrowia. Jednocześnie podkreślił, że na bieżąco monitorowany jest stan leków na rynku, a także w poszczególnych hurtowniach i aptekach.

Niemniej Niedzielski doprecyzował, że to "nie wyklucza sytuacji, że w poszczególnej aptece może brakować konkretnego leku". Jak dodał, "my monitorujemy nie tylko jeden konkretny lek, po który z receptą idzie pacjent, ale patrzymy też na dostępność zamienników".

W aptekach brakuje leków przeciwwirusowych

Szef MZ poinformował, że w ubiegłym tygodniu została uruchomiona rezerwa państwowa w zakresie antybiotyków. Dodatkowo resort zdrowia współpracuje z Naczelną Radą Aptekarską w celu wyeliminowana problemów związanych z łańcuchami dostaw. Działania te są wdrażane, aby "zasób krajowy leku był tak naprawdę dostępny".

W jego ocenie jednak sytuacja jest najtrudniejsza w zakresie leków przeciwwirusowych. – Dlatego prowadzimy cały czas bieżące rozmowy z producentami – wyjaśnił. Przekazał też, że są "deklaracje przywozu do Polski kolejnych leków w takich ilościach, żeby płynność była zapewniona w najbliższych tygodniach".

Jak poinformował minister zdrowia, też "mamy deklarację, że do końca stycznia blisko 200 tys. leków przeciwwirusowych trafi do Polski i to jest co najmniej dwutygodniowy kolejny zasób".