Urodziła dziecko swojego brata. Noworodek zmarł z powodu licznych wad wrodzonych

2022-07-05 10:41

Kobieta zaszła w ciążę ze swoim bratem. Ich dziecko zmarło kilka chwil po porodzie. Lekarze próbowali ratować życie maluszka ze wszystkich sił. Niestety się nie udało, ponieważ niemowlę miało liczne wady wrodzone.

Matka trzyma dziecko
Autor: Getty Images

Do dramatycznego porodu doszło 4 czerwca w mieście Dustlik we wschodnim Uzbekistanie. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Zdrowia, z kazirodczego związku brata i siostry, przyszedł na świat chłopczyk. Urodził się z licznymi wadami genetycznymi, które zagrażały jego życiu. Zdiagnozowano u niego też "ciężką i przewlekłą chorobę skóry" tzw. rybią łuskę, która objawia się nadmiernym rogowaceniem naskórka z powstającymi nawarstwieniami. A te z kolei układają się w sposób dachówkowaty w formie łusek. Mimo starań lekarzy nie udało się uratować noworodka. Zmarł w pierwszych godzinach po porodzie.

Siostra i brat zostali rodzicami. Ich syn urodził się ciężko chory

28-letnia kobieta zaszła w ciążę z rodzonym bratem. Pierwsze dziecko miała z poprzedniego związku – ciąża wtedy przebiegła bez żadnych komplikacji. Teraz trafiła do szpitala w 35. tygodniu ciąży. Gdy chłopiec się urodził, mierzył 47 centymetrów. "Dziecko zostało spłodzone ze związku kazirodczego i z tego powodu miało wrodzone wady genetyczne" – mówili lekarze.

Uzbeckie Ministerstwo Zdrowia zaangażowało się w tę sprawę, informując, że "medycznie udowodniono, iż w większości przypadków dzieci rodzą się z różnymi wadami genetycznymi z powodu związku bliskich krewnych". Jak dodało, "w takich przypadkach u nienarodzonego dziecka mogą rozwinąć się poważne schorzenia, takie jak upośledzenia umysłowe, zaburzenia chromosomalne, zespół Downa czy ciężkie upośledzenie fizyczne".

Urzędnicy skierowali apel do obywateli, którzy chcą wejść w związki małżeńskie, aby najpierw poddali się badaniom genetycznym. Napisano w komunikacie, że te testy "pozwolą uniknąć zawierania małżeństw między bliskimi krewnymi".

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 6 Poronienie

Dzieci ze związków kazirodczych mogą być obarczone ciężkimi wadami

W wielu kulturach kazirodztwo pozostaje tematem tabu i postrzegane jest jednoznacznie jako złe. Definiuje się je jako stosunki między biologicznymi krewnymi. Okazuje się, że najbardziej rozpowszechnionym związkiem kazirodczym jest relacja między rodzeństwem. Ma to miejsce wtedy, gdy siostra i brat dążą do kontaktów seksualnych lub nawet wspólnego życia.

Potomstwo, pochodzące ze związku kazirodczego, jest często obarczone wadami genetycznymi. Taki związek zwiększa ryzyko wystąpienia u dzieci poważnych wad wrodzonych, niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej oraz przedwczesnej śmierci. Jak dowodzą badania, są one znacznie bardziej narażone na choroby przekazywane w genach m.in. mukowiscydozę, rdzeniowy zanik mięśni. W przypadku dzieci ze związków blisko spokrewnionych osób częściej dochodzi do poronień. Dlatego, że rodzice, w momencie spłodzenia dziecka, mogą przekazać mu dwie uszkodzone kopie danego genu, przez co może się ono stać nosicielem choroby genetycznej.