Upalne lato to istny koszmar dla alergików. Wszystko przez "astmę burzową"

2022-07-02 9:24

Osoby z uporczywą alergią lub astmą w sezonie burzowym mają naprawdę niewesoło. Porywiste wiatry i trzaskające pioruny mogą stanowić dla nich poważne zagrożenie dla twojego zdrowia. „Astma burzowa” została po raz pierwszy rozpoznana w latach 80. w Anglii i Australii i od tamtej pory jej przypadki nadal się pojawiają.

astma
Autor: Getty Images

Tuż po silnych burzach z piorunami, które przeszły przez Melbourne w Australii w 2016 roku, ponad 9 tys. osób szukało pilnej pomocy medycznej z powodu astmy. Placówki medyczne zostały przeciążone i zginęło co najmniej osiem osób. To niezwykłe, ale jeśli masz astmę – lub, jak się okazuje, sezonowe alergie – zrozumienie tego mechanizmu może pomóc ci zachować zdrowie.

Poradnik Zdrowie: alergie

Co to jest astma burzowa?

Termin ten opisuje atak astmy, który rozpoczyna się lub nasila po burzy. Może wystąpić u każdego z astmą, ale najczęściej dotyka osoby z sezonowym alergicznym nieżytem nosa. Zgłaszane przez katar, kichanie i swędzenie oczu, sezonowe alergie są często najgorsze wiosną, latem lub wczesną jesienią.

Deszcz oczyszcza powietrze z pyłków, ale burze mogą pogorszyć objawy astmy z powodu wyjątkowej sekwencji zdarzeń:

  • Zimne prądy koncentrują cząsteczki powietrza, takie jak pyłki i pleśń
  • Cząsteczki powietrza są przenoszone w chmury, gdzie wilgotność jest wysoka
  • W chmurach wiatr, wilgoć i błyskawice rozbijają cząsteczki do rozmiarów, które mogą łatwo dostać się do nosa, zatok i płuc
  • Podmuchy wiatru koncentrują małe cząsteczki, przez co są wdychane w większych ilościach.

Co zwiększa ryzyko wystąpienia astmy burzowej?

Według nowego badania opublikowanego w Journal of Allergy and Clinical Immunology, aż 144 z 228 osób z alergiami sezonowymi zgłosiło atak astmy burzowej — to 65 proc. Prawie połowa osób, które doznały ataku, szukała pomocy w szpitalu.

Czynnikami ryzyka wystąpienia astmy burzowej są:

  • słabo kontrolowane objawy astmy 
  • niski wynik w szybkim teście wydechowym (powszechny test oddechowy dla astmy)
  • wyższy poziom określonego przeciwciała (IgE specyficzne dla pyłku życicy)
  • większa liczba niektórych komórek krwi (eozynofile, które mają tendencję do wzrostu przy alergiach)
  • wyższy poziom wydychanego tlenku azotu 

Astma burzowa może wydawać się bardziej ciekawostką niż poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, ale kiedy dotyka dużej populacji, izby przyjęć mogą zostać przeciążone, podobnie jak miało to miejsce w Melbourne w 2016 roku. Lepsze zrozumienie tego mechanizmu może pomóc w przygotowaniu systemów ostrzegania, lepszej gotowości służb medycznych, a nawet wdrożenia środków zapobiegawczych.