Uciążliwe bóle głowy? Ta dieta pomoże w walce z migreną

2021-12-08 10:58

Obecne leczenie migreny opiera się na farmakoterapii i unikaniu tzw. wyzwalaczy - na przykład stresu. Techniki te nie zawsze przynoszą jednak oczekiwane rezultaty. Niedawny przypadek 60-letniego mężczyzny, który przez 12 lat żył z epizodami migreny rzucił nowe światło na temat leczenia tej przypadłości. Studium przypadku opublikowano w BMJ.

migrena
Autor: Getty Images

Migrena potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Uciążliwe bóle głowy często bywają odporne na stosowanie leków i ograniczenie czynników wywołujących stres. 

Studium przypadku opisuje sytuację mężczyzny, który przez ponad 12 lat żył z epizodami migreny, opornymi na konwencjonalne terapie.

Migrena - czym jest i co ją powoduje?

60-latek miał za sobą standardowe leczenie farmakologiczne, wyeliminował ze swojego życia także czynniki stresogenne, praktykował jogę i medytował, ale to nie złagodziło jego objawów. 

W ramach badań nad powiązaniami między dietą a migreną, mężczyzna zaczął stosować dietę Low Inflammatory Foods Everyday (LIFE).

Po kilku tygodniach mężczyzna doznał niezwykłej ulgi po ciężkich, częstych epizodach migreny. Remisję napadów migreny przypisano wyłącznie interwencji dietetycznej. 

Autorzy planują dalsze badania wpływu diety opartej na roślinach w kontekście leczenia migreny.

Dieta LIFE

W ramach diety LIFE, mężczyzna codziennie spożywał koktajle zawierające takie składniki, jak między innymi jarmuż lub szpinak, jagody i nasiona lnu.

Codzienne dania zawierały głównie ciemnozielone warzywa liściaste. Mężczyzna ograniczał produkty pełnoziarniste, warzywa zawierające skrobię, oleje, nabiał i czerwone mięso.

W ciągu dwóch miesięcy stosowania diety LIFE, częstotliwość bólu głowy, które do tej pory występowały 18-24 dni w miesiącu, spadła do jednego dnia. Pacjent odstawił leki zapobiegające migrenom. Po trzech miesiącach, mężczyzna nie zgłaszał w ogóle bólów głowy. Wyniki te okazały się trwałe - pacjent nie cierpi na migrenę już od ponad siedmiu lat.