Twoje dłonie tak wyglądają? To znak, że możesz mieć problemy z wątrobą

2022-07-29 10:35

Dłonie mogą odzwierciedlać stan naszego zdrowia. Ich wygląd może zdradzać wiele cennych informacji o chorobach, jakie rozwijają się w organizmie. Charakterystyczny wygląd dłoni może sygnalizować problemy z wątrobą. Wystarczy zwrócić uwagę na jeden ważny objaw.

Twoje ręce tak wyglądają? To znak, że możesz mieć problemy z wątrobą
Autor: Getty Images

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów i największym gruczołem ludzkiego organizmu. Jest niezbędna do trawienia pokarmów i pozbycia się z organizmu zbędnych substancji. Problemy związane z wątrobą mogą być spowodowane różnymi czynnikami, które ją uszkadzają.

Do tych czynników należą m.in. spożywanie alkoholu, otyłość, wirusy. Z biegiem czasu problemy z wątrobą mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń, które zagrażają życiu takich jak marskość wątroby. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje czas na regenerację, zmniejszenie uszkodzeń oraz zachowanie czynności wątroby.

Choroba wątroby nie zawsze powoduje zauważalne oznaki. Najczęściej kojarzymy je z żółtaczką. Ważny objaw świadczący o poważnych problemach z wątrobą, możemy dostrzec na swoich dłoniach.

Nietypowy objaw

Nieleczone schorzenia wątroby mogą doprowadzić do śmierci. Diagnostyka chorób związanych z tym gruczołem rośnie z powodu nawyków ludzi, którzy prowadzą niezdrowy styl życia. Dlatego tak ważne jest, by zdawać sobie sprawę z mniej powszechnych objawów wskazujących na to, że nasza wątroba może być niewydolna.

Jeden z sygnałów możemy zauważyć na dłoniach. Chodzi o tzw. rumień dłoni, określany także jako czerwone dłonie lub dłonie wątrobowe. Rumień dłoni występuje u ok. 23 proc. osób cierpiących na marskość wątroby. Jest także symptomem rzadkiej choroby Wilsona, czyli dziedzicznego zaburzenia związanego z nieprawidłowościami we wchłanianiu miedzi przez organizm.

By rozpoznać rumień dłoni, wystarczy zwrócić uwagę na:

  • symetryczność - zaczerwienienie pojawia się na obu dłoniach,
  • zaczerwienienie jest podatne na zblednięcie, tzn. znika po wywołaniu na skórę nacisku,
  • temperaturę - charakterystyczne dla rumienia są ciepłe dłonie,
  • brak swędzenia i dolegliwości bólowych.

Zwykle zaczerwienie dotyczy tylko dolnej części dłoni, ale może także rozciągać się na palce, a w niektórych przypadkach od opuszków palców do łożysk paznokcia. Oczywiście rumień dłoni może być objawem także innych stanów takich jak ciąża czy reumatoidalne zapalenie stawów, jednak warto skonsultować go z lekarzem.

Co szkodzi wątrobie?

Diagnostyka chorób wątroby

Tylko lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy cierpisz na choroby w tym także na marskość wątroby. Specjalista przeprowadzi z tobą wywiad, zapyta o spożycie alkoholu, historię medyczną, dokona badania palpacyjnego oraz zleci szerszą diagnostykę. Na podstawie wyników badań będzie mógł określić, co ci dolega oraz na jakim etapie rozwoju znajduje się choroba.