Trwa ciśnieniowy rollercoaster. Tych objawów możesz się spodziewać

2023-01-04 9:25

Już wczoraj wielu meteopatów narzekało na swoje samopoczucie. Niestety, to nie koniec wahań warunków pogodowych. Od wtorku do piątku amplituda zmian ciśnienia wyniesie 48 hektopaskali. Osoby wrażliwe na zmiany pogody mogą nie czuć się najlepiej w ciągu kilku najbliższych dni. To właśnie meteopaci mogą odczuwać szereg dotkliwych objawów.

Trwa ciśnieniowy rollercoaster. Tych objawów możesz się spodziewać
Autor: Getty Images Trwa ciśnieniowy rollercoaster. Tych objawów możesz się spodziewać

We wtorek w południe ciśnienie atmosferyczne w Warszawie wynosiło 1010 hektopaskali (hPA) – podaje TVN24. Dziś o północy było to już 1016 hPa, ale cały czas spada. W czwartek będzie wynosić zaledwie 992 hPA, a w piątek znowu barometry wskażą 1010 hPA.

Przed nami kolejne zmiany ciśnienia

Łatwo policzyć, że amplituda ciśnienia atmosferycznego w ciągu tych kilku dni wyniesie aż 48 hektopaskali. Zdaniem synoptyka Artura Chrzanowskiego: "czeka nas ciśnieniowy rollercoaster". Ekspert podkreśla, że aktualne skoki ciśnienia wiążą się ze zmianą pogody.

Początkowy wzrost będzie związany z rozbudową klina wyżowego. Potem nastąpi spadek ciśnienia atmosferycznego, który będzie efektem przejścia głębokiego układu niżowego. Przed weekendem czeka nas jeszcze rozbudowa słabego wyżu, by potem ponownie nadszedł niż.

Synoptyk zaznacza, że właśnie w weekend możemy spodziewać się kolejnych zmian ciśnienia. Nie będą one już tak silne, jak obecne, bo amplituda wyniesie 16 hPa, ale wiele osób podatnych na zmianę warunków pogodowych z pewnością je odczuje.

Poradnik Zdrowie: sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Jak organizm reaguje na zmiany pogody?

Najczęściej meteopatami są kobiety, dzieci, osoby z niskim ciśnieniem krwi i seniorzy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że zmianę samopoczucia związanego z pogodą może odczuwać ponad połowa Polaków. Meteoropatia, czyli reakcja na zmianę pogody, pogarsza się z wiekiem – młode osoby mogą mieć dyskretne symptomy, zaś wraz z upływem lat ich objawy mogą się nasilać.

Meteopaci, czyli osoby wrażliwe na zmianę pogody, mogą w najbliższych kilku dniach odczuwać następujące objawy:

  • drażliwość
  • kłopoty z koncentracją
  • zaburzenia snu
  • wahania ciśnienia tętniczego
  • bóle i zawroty głowy
  • migreny
  • bóle stawów
  • zmęczenie.

Meteoropatia nie jest jednostką chorobową, a jedynie dolegliwością. Osobom wrażliwym na zmianę pogody eksperci zalecają przede wszystkim ruch. Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu nie tylko poprawi nastrój przez wydzielające się endorfiny, ale także pomoże uporać się z kilkoma objawami np. zmęczeniem i sennością.

Warto również postawić na lekkostrawną dietę, a także zioła – dziurawiec albo melisę.