To rozwiązanie uchroni nas przed trzecią falą pandemii. Minister wyjaśnia

2020-11-26 11:03
To rozwiązanie uchroni nas przed trzecią falą pandemii
Autor: Getty Images

„Jeśli chodzi o ferie – zostań w domu” – to hasło, które wypowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. W jego opinii rozwiązanie dotyczące ferii ma uchronić Polaków przed trzecią falą pandemii.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że najbliższe ferie będą skumulowane w jednym terminie od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

Do tej wypowiedzi odniósł się szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. - Jeżeli ferii nie spędzimy w domu, to niestety zwiększamy prawdopodobieństwo tzw. trzeciej fali, o której już się mówi w Europie. Ta trzecia fala to jest kolejna kumulacja zachorowań w lutym, która jeszcze na dodatek nałożyłaby się na szczyt sezonu grypowego – wyjaśnił Niedzielski. 

Zdaniem ministra zdrowia nasze odpowiedzialne zachowanie, zarówno w okresie ferii, jak i świąt może zapobiec trzeciej fali koronawirusa. -  To są przede wszystkim apele do odpowiedzialności. Musimy się obronić przed trzecią falą. Jeżeli nie będziemy się na przełomie grudnia, stycznia zachowywać odpowiedzialnie i stosować do tych obostrzeń, które proponuje rząd, to skazujemy się na kolejną kumulację liczby zachorowań – powiedział minister.

W tej całej sytuacji, jak podkreślił Niedzielski, „najważniejszym wyznacznikiem dla rządu jest bezpieczeństwo” - Wysiłek, który podejmujemy i podejmowaliśmy, nie może być zaprzepaszczony przez krótkoterminową przyjemność – dodał. 

Na pytanie o korzystanie ze stoków narciarskich Niedzielski odpowiedział, że „na forum Unii Europejskiej toczą się wstępne, kuluarowe rozmowy dotyczące koordynacji polityki obostrzeń w kwestii zimowego wypoczynku”.

- Po to, aby nie dopuszczać do sytuacji, kiedy jedne kraje będą walczyły z całą stanowczością, a inne - być może dlatego, że znajdują się na innym etapie epidemii - wprowadzają poluzowania zwiększające mobilność, co prowadziłoby tylko do większego zagrożenia, większego ryzyka zachorowania na koronawirusa – doprecyzował minister zdrowia.

Jak zaznaczył Niedzielski „komunikat jest jednoznaczny: jeżeli chodzi o ferie - zostań w domu”.

Polecamy też: Zmiany w obostrzeniach. Jakie dalsze plany walki z COVID-19?

"Etap odpowiedzialności"

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią obejmuje okres do 27 grudnia i jest nazwany przez premiera Mateusza Morawieckiego "etapem odpowiedzialności".

W projekcie zapisano, że do 27 grudnia zakazuje się organizowania imprez, spotkań i zebrań z wyłączeniem m.in. "imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Limit nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących".

Źródło: PAP

Andrzej Duda oddał osocze dla chorych na koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.