Karolina 5 lat temu walczyła z nowotworem piersi. „Dostałam kartkę z napisem RAK”

2022-08-12 10:09

Karolina jest genetycznie obciążona rakiem piersi. Chociaż wiedziała o tym od kilku lat, to diagnoza była dla niej szokiem. Niestety, jej guz w chwili diagnozy miał 4 cm. Jak wygląda życie w trakcie leczenia? Czy nowotwór piersi zmienia patrzenie na świat? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, Rak piersi odc. 8

Z rakiem piersi zmagają się coraz młodsze kobiety. Jest to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Z danych wynika, że stanowi aż 23 proc. wszystkich nowotworów oraz odpowiada za 14 proc. zgonów kobiet. Jak się okazuje, jego leczenie jest często skuteczne, ale warunkiem jest wczesne wykrycie.

Jak mówi Karolina, bohaterka najnowszego odcinka Gadaj Zdrów, “to mężczyźni powinni być uczeni, jak wykrywać raka”. Z kolei ekspert Antoni Szymczak podkreśla: “samobadanie powinniśmy przeprowadzać raz w miesiącu”.

Jakie są przyczyny wciąż wysokiej liczby zachorowań na raka piersi? Jedną z głównych jest brak edukacji. Polacy mają problem z dotykaniem i oglądaniem własnego ciała, a to najprostsza i najszybsza metoda, która może uchronić nasze życie.

Jak wygląda leczenie raka piersi w Polsce? Czy wszystkie zabiegi związane z leczeniem są refundowane przez NFZ? Jakie są rokowania po zakończonym leczeniu? O tym wszystkim w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.