Testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli. Od poniedziałku dostępne badanie

2021-02-15 13:12

Nauczyciele przedszkoli mogą poddać się testom przesiewowym na obecność wirusa SARS-CoV-2. Badanie jest dostępne od 15 lutego br. Kto może wykonać dobrowolny i bezpłatny test przesiewowy?

Testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli. Od poniedziałku dostępne badanie
Autor: Getty Images

Test przesiewowy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 obejmuje nauczycieli przedszkoli, w tym pomoc nauczyciela i wychowawców. Badaniu nie mogą poddać się natomiast pracownicy pomocniczy tych placówek m.in.:

  • personel administracji (np. sekretariatu),
  • osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie techniczne placówki,
  • personel sprzątający oraz wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie obiektu.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wyjaśniło, że badania przesiewowe nauczycieli pozwoli określić skalę ewentualnych zakażeń. Z kolei ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.

Wyniki testu przesiewowego online

Aby sprawdzić wyniki badań, należy zalogować do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) za pomocą profilu zaufanego lub podając PESEL. W przypadku pozytywnego wyniku testu przesiewowego na obecność SARS-CoV-2, osoby te będą musiały poddać się 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu.

W celu przyspieszenia procedury można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne, który ułatwi kontakt z inspekcją sanitarną i usprawni przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Zgłoszenia też można dokonać za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu: 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego tzw. systemu EWP, udostępni je pracodawcy.

Źródło: PAP

Czarnek o szczepieniach nauczycieli. Padły ważne słowa
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?