Te choroby mogą pojawić się na moment przed cukrzycą. Zwróć uwagę na oczy

2023-12-08 12:20

Cukrzyca jest nazywana cichym zabójcą, ponieważ w pierwszych etapach nie daje żadnych objawów. Znaczna część pacjentów nie wiedziałaby, że choruje, gdyby nie przypadkowo wykonane badania. Niestety nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, w tym także do śmierci. Naukowcy dokonali pewnego odkrycia.

Te choroby mogą pojawić się na moment przed cukrzycą. Zwróć uwagę na oczy
Autor: Fot. Getty Images

Najnowsze badania zaprezentowane w ramach tegorocznego, dorocznego spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą, które odbyło się w Hamburgu, wykazują, że zanim dojdzie do cukrzycy, pojawiają się inne schorzenia. To odkrycie może pomóc pacjentom i lekarzom zareagować z wyprzedzeniem.

Cukrzyca, cichy zabójca

Przełom w diagnozowaniu cukrzycy? Nauka wyprzedza chorobę

Dotychczas diagnostyka pod kątem cukrzycy odbywała się na prostej zasadzie pobierania krwi na czczo z opuszka palca, lub z krwi żylnej w trakcie badań laboratoryjnych polegających na oznaczeniu poziomu glukozy.

Kiedy wynik był niewłaściwy, lekarz zlecał ponowne pobranie w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy. Ważne było jednak to, aby pacjent w dniu poprzedzającym badanie nie spożywał zbyt późno żadnych posiłków, a co gorsza słodyczy, bo wówczas wynik był zawyżony. Niestety jeśli ostatecznie poziom cukru wskazywał na cukrzycę, to konieczna była dieta połączona z farmakoterapią już do końca życia.

Najnowsze ustalenia naukowe dają nadzieję na zmianę tej sytuacji. Starszy autor badań, dr Adrian Heald z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, że odkrycie jest szansą na zapobieganie występowania cukrzycy typu 2.

- Nowatorskie spostrzeżenia na temat początku i naturalnego przebiegu cukrzycy typu 2 sugerują wczesną fazę aktywności choroby związanej ze stanem zapalnym na długo przed postawieniem jakiejkolwiek diagnozy klinicznej. Odkrycia te wskazują na możliwość wcześniejszego rozpoznania cukrzycy typu 2 i mamy nadzieję, że odrębna trajektoria kliniczna może stać się narzędziem prognostycznym dla osób zagrożonych tą chorobą - wyjaśnia dr Heald.

Brytyjscy naukowcy z Manchester Metropolitan University, Manchester University i Salford Royal Hospital przeanalizowali dane z badania Diabetes Alliance for Research in England w celu zbadania kumulacji najczęstszych schorzeń klinicznych występujących u 1932 dorosłych z cukrzycą typu 2 i osób zdrowych. 

Grupa została dobrana pod względem wieku i płci. Dane dotyczyły 1196 osób, u których ostatecznie zdiagnozowano cukrzycę typu 2 i 736 osób bez cukrzycy. Przeanalizowano historię zdrowotną pacjentów na 25 lat przed diagnozą i 25 lat po diagnozie. Wyniki wykazały, że średni wiek w chwili rozpoznania cukrzycy typu 2 wynosił 53 lata.

Te choroby mogą zapowiadać cukrzycę

Autorzy badań podkreślają, że kluczowe jest to, by patrzeć na swoje zdrowie z perspektywy całego życia, a nie tylko wycinka ostatnich lat. W dużej mierze to właśnie długoterminowa historia kliniczna wskazuje, dlaczego doszło do pojawienia się tej choroby i daje szansę, by zapobiegać kolejnym przypadkom.

Analiza wykazała, że u osób, u których ostatecznie zdiagnozowano cukrzycę typu 2 na kilka lat przed pojawieniem choroby, doświadczali wielu innych schorzeń. Naukowcy wskazują, że to właśnie obserwacja organizmu pozwala odpowiednio wcześnie zareagować i zapobiec cukrzycy. Badacze wymienili kilka chorób, które mogły zapowiadać w niedalekiej przyszłości problemy z poziomem cukru. 

- Te obserwacje oferują fascynujące i świeże spojrzenie zarówno na początek jak i normalny rozwój cukrzycy. Możliwe zatem, że wczesny etap aktywności jednej z wymienionych chorób jest powiązany z cukrzycą, ale jeszcze niezdiagnozowany klinicznie. Kwestia kontroli metabolicznej i jej powiązania z szerokim zakresem czynników leczniczych (farmakologicznych i niefarmakologicznych) zostaną omówione w przyszłej pracy - wyjaśnia współautor dr Adrian Heald.