Chorzy na raka w końcu dostaną wsparcie. Rusza nowa platforma kryzysowa

2022-11-29 16:01

Dziś, 29 listopada 2022 roku odbyła się inauguracja Centrum Kryzysowego. Nowa platforma internetowa pomoże pacjentom onkologicznym i ich bliskim znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące diagnostyki i leczenia, a także przejść przez trudny proces terapeutyczny.

Kobieta z rakiem
Autor: GettyImages Rak to kryzys. Powstaje nowa platforma, która ma pomagać pacjentom

Centrum Kryzysowe powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Na nowej platformie pojawiły się już pierwsze informacje. Na ten moment są to materiały niezbędne pacjentom z rakiem płuca, rakiem piersi i rakiem jajnika. Strona będzie na bieżąco aktualizowana oraz rozszerzana o kolejne rodzaje nowotworów.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Nowe Centrum Kryzysowe dla pacjentów onkologicznych

Centrum Kryzysowe to kompendium wiedzy, stworzone z myślą o pacjentach onkologicznych. W jednym miejscu znajdują się niezbędne informacje i wskazówki przydatne na etapie diagnozy i leczenia nowotworów. W tworzeniu Centrum Kryzysowego udział wzięło wiele osób, w tym eksperci medyczni, którzy wspólnie z założycielkami przedstawili wiedzę onkologiczną tak, by każdy pacjent miał szansę zrozumieć nawet skomplikowane kwestie związane ze swoją chorobą.

Założycielki mają nadzieję, że pomoże to odpowiedzieć na trudne pytania, jakie pojawiają się już na starcie leczenia. Gdzie rozpocząć leczenie? Jak ono wygląda? Czy konsultować diagnozę z różnymi lekarzami? Do tej pory wiele z tych pytań pozostawało bez odpowiedzi, co tylko potęgowało u pacjentów poczucie zagubienia.  

Nowa platforma jest także cennym kompendium wiedzy dla osób wspierających pacjenta onkologicznego. Platforma ta będzie cennym narzędziem dla wielu,  bo przecież tak mało wiemy o tym, jak rozmawiać z chorymi na raka oraz jakiego wsparcia realnie potrzebują.

– Rak to wciąż słowo, które wywołuje przerażenie, paraliż, poczucie klęski, strach o życie. W głowie chorego i bliskich pojawia się wiele pytań, tylko nie zawsze wiadomo, gdzie uzyskać na nie odpowiedzi. Z pomocą przychodzi Internet, a jak wiadomo można tam znaleźć mnóstwo treści, które nie zawsze są zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Właśnie dlatego Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny powołało Centrum Kryzysowe – platformę internetową pełną rzetelnej wiedzy, która będzie łatwo dostępna dla pacjentów i ich bliskich, i stanie się ich przewodnikiem na każdym etapie choroby. Gwarantem jakości serwisu jest Rada Naukowa, w skład której wchodzą lekarze onkolodzy – powiedziała Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

– Wierzę, że nasz projekt wesprze system opieki onkologicznej, startujemy z wiedzą dla chorych z rakiem płuca, rakiem piersi i jajnika, platformę rozbudujemy o kolejne nowotwory, zamierzamy też uruchomić infolinię dla chorych i ich bliskich. 

Jak mówi Elżbieta Kozik: "Strona będzie w permanentnej przebudowie". Organizatorzy zakładają cykliczne przeglądy i aktualizacje strony Centrum kryzysowego z uwagi na zmiany w systemie i postępie w onkologii. Jak podkreśla pani Elżbieta Kozik: "Liczymy na wasze sugestie". 

16 stycznia zostanie także uruchomiona infolinia, obsługiwana przez osoby z przygotowaniem psychologicznym, aby zapewnić niezbędne wsparcie chorym.

Przedstawicielki Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny zachęcają do odwiedzenia platformy Centrum Kryzysowego: www.centrumkryzysowe.org.pl