Ta szybka i prosta sztuczka pomoże "zresetować" zmęczony mózg. Wystarczy, że zrobisz tę jedną rzecz

2023-03-17 16:33

Szybkie tempo życia, ciągły stres czy praca umysłowa, sprawiają, że nasz mózg bywa naprawdę zmęczony i przepracowany. Okazuje się, że istnieje prosty sposób na szybkie "zresetowanie" mózgu i zwiększenie jego wydajności. Koniecznie wypróbuj!

Ta szybka i prosta sztuczka pomoże zresetować zmęczony mózg. Wystarczy, że zrobisz tę jedną rzecz
Autor: Getty Images Czujesz, że twój mózg nie wyrabia? Wypróbuj ten prosty trik

Znasz ten moment, gdy głowa ci pęka i nie jesteś w stanie kreatywnie myśleć, a najprostsze zadanie wydaje ci się nie do przejścia? To sygnał, że twój mózg jest przemęczony.

- Nasze mózgi są przepracowane, przeciążone i niedostatecznie wypoczęte. Czy można się więc dziwić, że często mamy trudności z przypomnieniem sobie ważnego szczegółu lub poczuciem, że wyczerpały się pokłady naszej kreatywności? - powiedziała dr Melissa Burkley na łamach serwisu "Psychology Today".

Poradnik Zdrowie: mgła mózgowa

Jak szybko zwiększyć wydajność mózgu?

Istnieje wiele sposobów na ożywienie zmęczonego mózgu. Należą do nich przede wszystkim sen lub medytacja. Są to jednak sposoby, które wymagają większego nakładu czasu. Natomiast, jeśli potrzebujesz natychmiastowego odpoczynku i szybkiej regeneracji, wypróbuj tę prostą metodę, którą przytoczyła psycholog Melissa Burkley. Jak przekonuje specjalistka, ten trik "zwiększa moc mózgu, poprawia pamięć, a nawet rozpala kreatywność". Wystarczy, że zamkniesz na chwilę oczy. Brzmi banalnie? A jednak działa - potwierdzają to nawet badania.

Dlaczego akurat oczy? Otóż, jak tłumaczy dr Burkley, - Twój mózg jest maszyną jak każda inna. Ma tylko ograniczoną ilość uwagi i energii. A jednym z zadań, które wysysają dużo tej energii, jest wzrok. Setki milionów neuronów w naszym mózgu są przeznaczone wyłącznie do widzenia — to szacunkowo 30 procent naszej materii mózgowej.

W porównaniu do tego, ile energii zużywa mózg na inne zmysły, jakim jest dotyk - 8 proc., czy smak - 3 proc., wzrok pochłania naprawdę spore ilości energii.

Zamykając oczy dajesz aż 30 proc. mniej zadań do wykonania swojemu mózgowi. Dzięki temu pozwolisz mu się chwilowo "zresetować" i odprężyć.

- To trochę tak, jak gdy masz kilka innych programów działających w tle komputera lub telefonu i wszystko staje się trochę powolne. Jeśli zamkniesz te programy i zwolnisz procesor, wszystko zacznie działać o wiele wydajniej - podkreśla ekspertka.

Na potwierdzenie tej tezy dr Burkley przywołała badanie z 2015 roku, które dowodzi, że osoby, które częściej i dłużej mrugają oczami przed rozwiązaniem danego problemu, lepiej się na nim koncentrują.

Ponadto inne badanie dowiodło, że zamknięte oczy mogą pozytywnie wpłynąć na odświeżenie pamięci. Badacze przeprowadzili eksperyment, który polegał na przypomnieniu sobie szczegółów zdarzenia przez świadków przestępstw. Uczestnicy badania mieli oglądać film, który przedstawiał symulację zbrodni. Po obejrzeniu go, uczestnicy mieli przywołać szczegóły nagrania. Podczas streszczania filmu, część osób miała otwarte oczy, a część - zamknięte.

Osoby, które miały zamknięte oczy podczas przypominania sobie różnych elementów z filmu, miały o 44 proc. wydajniejsze wyniki, w porównaniu do osób, które miały otwarte oczy.

Dlatego, jeśli będziesz mieć problem z przypomnieniem sobie istotnych faktów lub poczujesz, że twój mózg jest zmęczony i traci wydajność, daj sobie chwilę i zamknij oczy, radzi psycholog.