Kraken w Polsce: MZ podaje, kiedy czeka nas szczyt zachorowań. Padły konkretne liczby

2023-01-27 9:38

Wiceminister zdrowia przekazał, że do Polski dotarł nowy subwariant Omikronu, zwany też krakenem. Wykryto dwa przypadki zakażeń XBB 1.5. Kiedy możemy spodziewać się szczytu zachorowań na COVID-19? Już wiadomo - Waldemar Kraska przedstawił prognozy.  

Ludzie w maseczkach
Autor: Getty Images Szczyt zachorowań na COVID-19 jeszcze przed nami. Wiceminister zdrowia nie ma dobrych wieści

W Łódzkiem wykryto dwa przypadki koronawirusa w nowym wariancie XBB 1.5. określanego jako kraken. – To jest nowy wariant Omikrona, który zaczyna wypierać swoich poprzedników – powiedział w telewizji wp.pl wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wyjaśnił, że nowy subwariant jest bardziej zakaźny w porównaniu do wcześniejszych odmian koronawirusa. Przekazał też dobre wieści. Choć transmisja krakena jest wysoka, nie powoduje jednak cięższego przebiegu choroby niż pierwotny Omikron.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Szczyt zachorowań na COVID-19. Oto prognozy

Powołując się na dane ministerialne z dnia 26 stycznia, Kraska przekazał, że odnotowano 532 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. - Niestety, nasze prognozy, które otrzymujemy, pokazują, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywała - podkreślił.

Według wiceministra zdrowia szczyt zachorowań na COVID-19 może nastąpić na przełomie lutego i marca. Może być wtedy około 5 tys. przypadków na dobę. Jak podkreślił, "mimo że nowy wariant jest bardziej zakaźny, to rozprzestrzenia się stosunkowo wolniej niż jego poprzednicy".

Wiceszef MZ zachęcił Polki i Polaków do szczepień przeciwko COVID-19 i grypie.