Szczepionka przeciw alergii na psa. Są dobre wiadomości

2021-12-31 14:12

Mimo, że jeszcze sporo czasu upłynie, nim szczepionka przeciw alergii na psa trafi do powszechnego użytku, naukowcy mają obiecujące wieści: zespół badaczy zidentyfikował cząsteczki, które mogłyby być potencjalnym celem takiej szczepionki, a oznacza to, że w opracowaniu tego preparatu nastąpił oczekiwany przełom.

Szczepionka przeciw alergii na psa. Są dobre wiadomości
Autor: Getty Images

Alergia na psa, a konkretnie na obecne w sierści, ślinie, pocie czy naskórku białka, daje nieprzyjemne objawy. Zazwyczaj jest to katar i kichanie, łzawienie oczu i wysypka, a także swędzenie skóry, kaszel czy problemy z oddychaniem. Najskuteczniejszym sposobem na to, by się jej pozbyć, jest unikanie kontaktu z alergenem, co jest o tyle trudne, że z alergizującymi białkami można mieć styczność wszędzie - również w miejscach publicznych, których trudno unikać.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do alergologa?

Dlatego wielu alergików przez cały rok musi przyjmować leki, m.in. przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy alergii. Metodą leczenia alergii jest również immunoterapia, czyli odczulanie, która jest jednak dość uciążliwa - polega na podskórnym podawaniu alergenu, trwa co najmniej trzy lata (i nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia).

Nad szczepionką przeciw alergii na psa naukowcy pracują od dłuższego czasu. I w końcu pojawiły się przesłanki, które wskazują, że w badaniach tych posunęli się do przodu. Zespół z Japonii zidentyfikował bowiem fragmenty cząsteczek - epitopy (ciągi aminokwasów), które mogą być odpowiedzialne za wywoływanie reakcji alergicznej u ludzi, gdy w ich pobliżu przebywa pies. A gdy fragmenty te zostaną wyizolowane, mogą być potencjalnie celem szczepionki, która osłabiać będzie reakcję alergiczną wywołaną po kontakcie z tymi białkami.

Jak powiedział jeden z naukowców pracujących nad szczepionką, biolog molekularny Takashi Inui z Uniwersytetu Prefektury Osaka w Japonii, szczepionka będzie "zapoznawać" układ odpornościowy z małymi dawkami epitopów po to, by nauczył sobie z nimi radzić.

Badacze skupili się konkretnie na alergenie określanym jako Can f 1, jednym z siedmiu alergenów, które zidentyfikowano już wcześniej, i które odpowiedzialne są nawet za 3/4 reakcji alergicznych na psy. Przy wykorzystaniu techniki zwanej krystalografią rentgenowską bardzo precyzyjnie określili całą strukturę białka Can f 1, czego nigdy wcześniej nie robiono. Na tej podstawie zidentyfikowali kluczowe różnice między Can f 1 a innymi podobnymi alergenami, szczególnie różnice między epitopami obecnymi w tych alergenach.

Jak wyjaśniają naukowcy, struktura Can f 1 jest podobna do struktury innych białek psich alergenów, jednak rozkład ładunku powierzchniowego na tych białkach jest bardzo zróżnicowany, co ich zdaniem będzie miało kluczowe znaczenie dla działania przyszłej szczepionki.

Badacze podkreślają, że nadal są na wczesnym etapie prac nad szczepionką, tym niemniej pojawiła się nadzieja, że preparat ten skutecznie zapobiegnie reakcjom alergicznym na psy.