Szczepienia dzieci: Pfizer i BioNTech stworzyły szczepionkę

2021-09-21 8:33

Koncerny Pfizer i BioNTech ogłosiły, że ich szczepionka przeciw COVID-19 może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat. Wiceprezes Pfizer ogłosił, że wkrótce do Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) ma wpłynąć wniosek o jej zatwierdzenie.

Tempo rozprzestrzeniania się wariantu Delta spowodowało wzrost o 240 proc. przypadków pediatrycznych z powodu koronawirusa w USA. Dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla ocenia, że w tej sytuacji szczepienie dzieci przeciw COVID-19 jest konieczne.

Szczepionka dla dzieci będzie miała zmniejszoną dawkę preparatu, wynoszącą około jednej trzeciej ilości stosowanej obecnie u dorosłych. Jak tłumaczy wiceprezes Pfizera dr Bill Gruber przeprowadzone testy kliniczne wykazały, że dzieci po zastosowaniu tej dawki mają taką samą odporność na COVID-19 jak osoby dorosłe i nastolatki.

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada

Oba koncerny prognozują, że w czwartym kwartale tego roku uda się opublikować wyniki badań dotyczących stosowania szczepionki u dzieci w wieku 2-5 lat oraz od 6 miesięcy do 2 lat.

BioNTech i Pfizer będą zabiegać o zatwierdzenie szczepionki przez brytyjskiego i europejskiego regulatora rynku leków. Własne testy kliniczne dotyczące stosowania preparatu u dzieci prowadzi także Moderna.

Źródło: PAP

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.