Sygnały tego raka łatwo zauważyć. Zobaczysz je w moczu

2022-07-04 14:21

W Polsce na ten nowotwór umiera rocznie ok. 4 tys. pacjentów. Jego wczesne wykrycie daje szanse na skuteczne leczenie. Jeden z najważniejszych objawów, charakterystyczny dla tego raka, można dostrzec w toalecie, a konkretnie w moczu. Tego sygnału nigdy nie należy lekceważyć.

Sygnały tego raka łatwo zauważyć. Zobaczysz je w moczu
Autor: Getty Images

Każdego roku w Polsce na raka pęcherza choruje ok. 8 tys. pacjentów. Połowa z nich umiera. Nadal świadomość społeczna dt. tej choroby jest niewielka. Mimo to jako jedyny z często występujących nowotworów nie ma utworzonego programu lekowego.

Najczęstszym typem raka pęcherza jest rak przejściowokomórkowy. Po zdiagnozowaniu nowotworu można go sklasyfikować. Jeśli komórki rakowe znajdują się tylko w wyściółce pęcherza, lekarze opisują go jako nieinwazyjny rak pęcherza moczowego. Ten typ nowotworu jest najczęstszy.

Jednak w przypadku kiedy komórki rakowe naciekają na błonę mięśniową, mowa o inwazyjnym raku pęcherza moczowego. Choć jest mniej powszechny, ma większe szanse na to, by rozprzestrzenić się na inne części organizmu. Rak pęcherza dotyka aż trzykrotnie częściej mężczyzn niż kobiety.

Objawy raka w moczu

Najważniejszym objawem raka pęcherza, na jaki wskazują uwagę eksperci, jest krwiomocz. Zwykle nie towarzyszy mu ból. Krew w moczu może powodować, że jego kolor przybierze barwę jasnoczerwoną lub brązową.

Jednak zdarza się, że krwi wcale nie widać, a wykrywana jest dopiero w badaniu laboratoryjnym. American Cancer Society wskazuje, że choć krew w moczu najczęściej jest objawem infekcji dróg moczowych, tego objawu nie należy ignorować.

Inne objawy raka pęcherza to:

Jeśli zauważysz u siebie jakikolwiek z powyższych objawów, udaj się do lekarza. Pamiętaj, że jesteś w grupie ryzyka, jeśli ktoś w twojej rodzinie już chorował na nowotwór pęcherza.

O czym świadczy kolor moczu?

Leczenie raka pęcherza

Sposób leczenia nowotworu pęcherza moczowego jest zależny od stopnia zaawansowania raka i wyników badań histopatologicznych. Istnieje pięć standardowych rodzajów leczenia pacjentów z rakiem pęcherza. Jest to operacja, radioterapia, chemioterapia, immunoterapia i terapia celowana.