Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych. Jego objawy dostrzeżesz w toalecie

2022-07-01 9:45

28 czerwca 2022 r. po długiej walce z rakiem jelita zmarła Deborah James. To ona publicznie opowiadała o życiu z tą chorobą i zbierała środki dla chorych na ten rodzaj nowotworu. Deborah pozostawiła nas z ważnym przesłaniem, aby zachować czujność, ponieważ 90 proc. osób z rakiem jelita ma objawy, które można zaobserwować podczas wizyty w toalecie.

toaleta
Autor: Getty Images

Rak jelita grubego według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest drugim co do częstości nowotworem złośliwym występującym u kobiet i trzecim u mężczyzn. Stanowi 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u ludzi.

Najczęściej dotyka osoby po 40. r.ż, lecz w ostatnim czasie ujawnia się u coraz młodszych. Z tego powodu należy przede wszystkim zachować czujność, znać jego objawy i mieć świadomość, że już po 35 r.ż. należy wykonać pierwszą kolonoskopię.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Choć przyczyny raka jelita nie można jednoznacznie określić to wiadomo, że jest on związany m.in. ze spożywaniem diety opartej na dużej ilości przetworzonych produktów i czerwonego mięsa. Szczególnie zagrożone są osoby z nadwagą lub otyłością, oraz takie, które spożywają nadmierne ilości alkoholu i palą papierosy.

Sprawdzaj swoją kupę

Deborah James zostawiła nas z ważnym przesłaniem apelując, aby po prostu sprawdzać swoją kupę, ponieważ aż 90 proc. osób z rakiem jelita miało objawy, które można zaobserwować podczas wizyty w toalecie. Oto niektóre z nich:

  • częste zmiany wypróżnień - np. luźniejsze stolce, częstsze wypróżnienia, ból brzucha
  • krew w kale nie będąca przyczyna hemoroidów
  • zaparcia - mogą być spowodowane zatorami w jelicie
  • bóle brzucha, wzdęcia dyskomfort po spożyciu posiłku

Pozostałe objawy raka jelita grubego 

Inne objawy mogące świadczyć o rozwoju raka jelita grubego są:

  • zawroty głowy
  • zmęczenie
  • utrata wagi 

Przeżycie chorych na raka jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania klinicznego. Odsetek przeżyć pięcioletnich w raku jelita grubego wynosi około 65–70 proc., dlatego tak ważne jest wykrycie choroby na we wczesnym stadium.