Suplementy diety i kosmetyki znikną z aptek?

2017-01-18 12:16 Monika Majewska

Pod koniec 2016 roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że z aptek mają zniknąć kosmetyki i suplementy diety. Farmaceuci uspokajają - w aptece nadal będzie można kupić niektóre z tych produktów. Okazuje się, że zmiany w ofercie aptek nie są tak rewolucyjne, jak zakładał resort. Sprawdź, które suplementy i kosmetyki będzie można kupić w aptece, a które nie.

Aż 89 procent dorosłych Polaków sięga po leki dostępne bez recepty i suplementy diety – wynika z danych opublikowanych przez CBOS. Nic dziwnego, że w aptekach i drogeriach półki aż uginają się od tego typu preparatów. Ministerstwo Zdrowia postanowiło to zmienić. Pod koniec 2016 roku zapowiedziało, że suplementy diety i kosmetyki mają zniknąć z aptek. Wszystko jednak wskazuje na to, że asortyment aptek nie zostanie ograniczony.

Kosmetyki jednak nie znikną z aptek

Ministerstwo Zdrowia już zapowiada, że nie ma podstaw, by usunąć kosmetyki z aptecznych półek. Dla farmaceutów to oczywiste - w aptekach są sprzedawane tylko kosmetyki, których wyłącznym lub podstawowym celem jest ochrona, pielęgnacja lub utrzymanie czystości ciała, np. dermokosmetyki przeznaczone dla alergików. Farmaceuci uczyli się o nich podczas studiów i mają na ich temat odpowiednią wiedzę, którą mogą wykorzystać, by doradzić klientowi.

A co z suplementami diety?

Farmaceuci nie mają wątpliwości, że również niektóre suplementy diety powinny pozostać w aptekach. Suplementy diety nie wykazują działania leczniczego, jednak stosowane w nieodpowiedni sposób mogą bardzo zaszkodzić zdrowiu. Tylko farmaceuta jest w stanie przekazać informację klientowi, jak stosować dany suplement diety w połączeniu z innymi lekami, by nie zrobić sobie krzywdy. Jeśli suplementy zostaną przeniesione z aptek do sklepów czy na stacje benzynowe, klient nie będzie miał kogo zapytać o najbardziej odpowiedni dla siebie preparat i jego właściwości czy interakcje z lekami. W takich sprawach najlepiej doradzą farmaceuci. Poza tym w aptece są odpowiednie warunki do przechowywania niektórych preparatów - nie są one wystawione na zmiany temperatury, np. w lato za sklepową szybą panują warunki niczym w szklarni, a wysoka temperatura może zmienić właściwości suplementów.

Naczelna Rada Aptekarska opowiada się za utrzymaniem obrotu suplementami diety w aptekach ogólnodostępnych, z pewnymi wyjątkami.

Które suplementy mogą więc zostać na sklepowych półkach, a które nie? Jak wskazują farmaceuci, jest wiele dobrych suplementów, odpowiednio produkowanych, które posiadają wymagane certyfikaty, spełniają wszelkie normy. Tego typu produkty powinny zostać. Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej "zakres dopuszczonych do obrotu suplementów nie powinien obejmować tych suplementów, które przedstawiane są odbiorcy w sposób wprowadzający go w błąd, w szczególności w zakresie składu, jego działania lub efektów, jakie mogą być osiągnięte w związku z jego stosowaniem". "Dopuszczanie do obrotu suplementów diety, które przedstawiane są przez przedsiębiorcę w sposób wprowadzający w błąd w zakresie ich składu, właściwości czy efektów działania, Naczelna Rada Aptekarska uważa za godzące w podstawowe interesy pacjentów, a w przypadku suplementów diety dopuszczonych do obrotu w aptekach również osób wykonujących zawód aptekarza".

REDAKCJA 24 GODZINY - Polacy leczą się samodzielnie

Źródło: NOWA TV, 24 GODZINY ONLINE.PL

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE