Strażacy w całej Polsce otrzymali tabletki z jodkiem potasu. Chodzi o zagrożenie radiacyjne

2022-09-20 8:34

Strażacy z całej Polski otrzymali tabletki z jodem potasu - taką informację przekazał resort spraw wewnętrznych i administracji w związku z doniesieniami o walkach w okolicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

jodek potasu
Autor: Getty Images

Tabletki z jodkiem potasu dla strażaków - komunikat MSWiA

"W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego" — brzmi komunikat MSWiA.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 4 tarczyca

Realne zagrożenie?

Resort zapewnił, że "w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki".

Podano także informację, że tabletek z jodkiem potasu wystarczy dla wszystkich obywateli naszego kraju.

Rosjanie zaatakowali elektrownię zaporoską

W nocy z 18 na 19 września Rosjanie ostrzelali elektrownię zaporoską - największą tego rodzaju elektrownię w Europie. Ukraińscy pracownicy zdążyli wcześniej wyłączyć wszystkie bloki.

Jodek potasu jako ochrona przed napromieniowaniem

Jodek potasu ma stanowić ochronę przed ewentualnymi skutkami napromieniowania powstałymi na skutek katastrof nuklearnych lub uszkodzeń reaktorów jądrowych. Gdy dochodzi do uwolnienia radioaktywnych izotopów i skażenia, jod wychwytywany jest przez tarczycę. Zażycie tabletek z jodkiem potasu zapobiega skutkom skażenia radioaktywnego.