Skuteczność rosyjskiej szczepionki na poziomie -40. Łącznie przyjęło ją już kilka milionów Rosjan

2022-02-02 9:57

Szczepionka EpiWakKorona przeciw SARS-CoV-2 produkowana w Rosji okazała się nieskuteczna. Preparat został przebadany przez dwa niezależne ośrodki, które potwierdziły, że wśród osób zaszczepionych tym preparatem jest średnio około dwie piąte więcej zakażeń niż u osób, które nigdy się nie zaszczepiły.

zbliżenie na wykonanie szczepienia
Autor: Getty Images

Badania pod kątem skuteczności zostały przeprowadzone przez Petersburski Uniwersytet Europejski oraz agencję Meduza. Analizy wykazały, że osoby, które przyjęły preparat częściej chorują na COVID. Naukowcz określi jej skuteczność na poziomie -40 proc.

Jedną z osób odpowiedzialnych za stworzenie szczepionki EpiWakKorona jest szefowa rosyjskiej inspekcji sanitarnej. Preparat został wyprodukowany przez Ośrodek Wirusologii i Biotechnologii "Wektor", choć twórcy nie przedstawili żadnych badań, które potwierdziłyby jej skuteczność. Szczepionka trafiła głównie do odległych rosyjskich prowincji. W sumie przyjęło ją ponad 6,5 milinów osób.

Rosyjskie władze od dawna nie przekazywały szczepionki do największych miast, których mieszkańcy zostali zaszczepieni szczepionką Sputnik V – najbardziej znanym rosyjskim preparatem. Sputnik był testowany np. na Węgrzech, ale nadal nie otrzymał certyfikatu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19