Sebastian Karpiel-Bułecka wyznał, że zmagał się z chorobą. "Czasem wydawało mi się, że zaraz umrę"

2022-09-19 8:27

Sebastian Karpiel-Bułecka został twarzą kampanii Ministerstwa Zdrowia "Zobacz człowieka". Mimo, że lider grupy Zakopower wychował się na Podhalu, którego mieszkańcy słyną z twardych charakterów, on także zmagał się z trudami choroby, jaką jest depresja.

Sebastian Karpiel-Bułecka
Autor: Instagram Sebastian Karpiel-Bułecka

Kampania Ministerstwa Zdrowia "Zobacz człowieka"

W kampanii "Zobacz człowieka" wraz z Sebastianem bierze udział także aktorka Julia Wróblewska, która nie wstydzi się mówić publicznie o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym. Celem kampanii jest przeciwdziałanie stygmatyzowaniu osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi oraz wspieranie ich w kryzysie.

Sebastian Karpiel-Bułecka o depresji: "wydawało mi się, że zaraz umrę"

Wokalista zespołu Zakopower o swojej depresji opowiedział 9 lat temu w rozmowie z "Twoim Stylem".

- Na przykład przez rok nie mogłem nabrać do końca powietrza do płuc. Żyłem w napięciu. Czasem wydawało mi się, że zaraz umrę. Robię sobie spokojnie zakupy w supermarkecie, a serce nagle wali 200 uderzeń na minutę, krew pulsuje - wspomniał wówczas Sebastian Karpiel-Bułecka. 

Zaburzenia psychiczne dotykają blisko co czwartą osobę w Polsce. Brak świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych coraz częściej prowadzi do stygmatyzacji osób, które znalazły się w kryzysie psychicznym.  

W kampanii wezmą udział inne znane osoby, aby pokazać, że problem depresji i innych zaburzeń psychicznych nie ma nic wspólnego z chorobą psychiczną, oraz że może dotknąć każdego, bez względu na jego wiek, pochodzenie, czy status materialny. Kampania ma także wskazać, w jaki sposób można pomagać osobom w kryzysie i w jaki sposób je wspierać.

Czy kampania Ministerstwa Zdrowia zmieni sposób myślenia o zaburzeniach psychicznych? W spocie Sebastian Karpiel-Bułecka rozmawia z innym mężczyzną. "Nie miałem pojęcia, że taki gość, jak ty… Że to tak, wiesz, na serio. Sądziłem, że wydziwiasz, gwiazdorzysz. Ale, że to, wiesz, coś poważnego… Nie sądziłem…" - przyznał. Muzyk odpowiada krótko: "Nie osądzaj. Wspieraj osoby z kryzysie psychicznym. Zobacz człowieka".

Gdzie szukać pomocy?

Depresja i inne zaburzenia psychiczne należy leczyć. Pomoc znajdziesz w:

  • poradniach zdrowia psychicznego
  • szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych
  • ośrodkach interwencji kryzysowej
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych

Możesz także porozmawiać z konsultantami Telefonu Zaufania pod numerem 116 111.

Poradnik Zdrowie: depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne