Sanatoria na NFZ. Zniknie najtańsza opcja zakwaterowania! Straci wielu chorych

2023-02-08 10:00

Ministerstwo Zdrowia wprowadza szereg zmian w zapisach i funkcjonowaniu ośrodków leczniczych. Niestety, jedna z nich uderzy w szczególności w tych mniej zamożnych pacjentów. W rozporządzeniu pojawiły się zmiany w opłatach za pobyt w sanatoriach. Pacjenci nie skorzystają już z najtańszej opcji zakwaterowania. Jak zmienił się cennik?

Sanatoria na NFZ. Zniknie najtańsza opcja zakwaterowania! Straci wielu chorych
Autor: Getty Images Kuracjusze zapłacą więcej za zakwaterowanie.

W Rządowym Centrum Legislacji w grudnia opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Nowelizacja została przekazana do konsultacji. W rozporządzeniu zawarto sporo zmian w funkcjonowaniu oraz formalnościach związanych z pobytem w sanatoriach.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Zmian w sanatoriach ciąg dalszy

Niedawno wiceminister poinformował o pomyśle wprowadzenia cyfryzacji dokumentacji. E-skierowania mają usprawnić komunikację między pacjentem a placówką. Dzięki temu lekarz może wystawić e-skierowanie na pobyt w sanatorium lub uzdrowisku, które od razu trafia bezpośrednio do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, co jest znacznym usprawnieniem w przesyłaniu dokumentacji i czasie trwania procedur.

- Wdrażany system usługi e-skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową preferuje formę komunikacji na linii pacjent – świadczeniodawca w systemie informatycznym - tłumaczył Kraska.

Dotychczas pacjenci byli przydzielani do uzdrowisk bez możliwości wskazania preferowanego miejsca pobytu. W celu wyjściu naprzeciw oczekiwaniu pacjentów procedura ta ma ulec zmianie. Dzięki temu nie lekarz, tylko pacjent będzie decydować, gdzie chce jechać i w jakich ośrodkach podjąć leczenie. Termin wyjazdu będzie zależny od popularności placówki. Do tych najbardziej rozchwytywanych kolejki będą dłuższe, natomiast do mniej popularnych będzie można sie dostać znacznie szybciej.

Ponadto przewidziane są zmiany w kadrach. Ze względu na niedobór specjalistów, projekt dopuszcza możliwość zatrudnienia w uzdrowiskach nowych specjalistów:

  • przeszkolonego lekarza ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie klinicznej tożsamej lub pokrewnej z kierunkiem leczniczym uzdrowiska
  • lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej
  • odpowiednio przeszkolonego lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie klinicznej tożsamej lub pokrewnej z kierunkiem leczniczym uzdrowiska

O ile wzrosły opłaty za pobyt?

Niestety, nie wszystkie zmiany będą korzystne dla pacjentów. Oprócz rewolucji w zapisach do sanatorium na NFZ, Ministerstwo Zdrowia zapowiada również zmiany w opłatach za pobyt. I to już jest mniej pozytywna zmiana z punktu widzenia pacjentów.

W momencie wejścia przepisów w życie, pacjenci nie będą już mogli skorzystać z najtańszej, ekonomicznej opcji zakwaterowania. Wszystko dlatego, że uzdrowiska nie będą mogły zaoferować najtańszych pokoi bez węzła sanitarnego. Najtańsze pokoje zostały całkowicie wykreślone z nowego cennika opłat za zakwaterowanie.

Zgodnie z Oceną Skutków Realizacji, zmiana ta ma podnieść warunki zakwaterowania w ośrodkach. "Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w zakresie (...) dostosowania i podniesienia jakości warunków zakwaterowania (docelowe uchylenie przepisów umożliwiających zakwaterowanie pacjentów w pokojach bez pełnych węzłów sanitarnych) " - napisano w Ocenie Skutków Realizacji do rozporządzenia.

Nowy cennik z wykluczeniem opcji ekonomicznej jest już gotowy. Oto ceny dopłat na nowych zasadach:

  • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (32,6 zł - od 1 października do 30 kwietnia/40,9 zł - od 1 maja do 30 września);
  • pokój jednoosobowy w studiu (26,1 zł - od 1 października do 30 kwietnia/37,4 zł - od 1 maja do 30 września);
  • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (19,5 zł - od 1 października do 30 kwietnia, 27,3 zł - od 1 maja do 30 września)
  • pokój dwuosobowy w studiu z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (16,5 zł - od 1 października do 30 kwietnia, 24,9 zł - od 1 maja do 30 września)
  • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (12,5 zł - od 1 października do 30 kwietnia, 14,8 zł - od 1 maja do 30 września)
  • pokój wieloosobowy w studiu z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (11,9 zł - od 1 października do 30 kwietnia, 13,6 zł - od 1 maja do 30 września)

- Na pewno termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną obowiązywać od stycznia 2024 r. Ta ustawa w leczeniu uzdrowiskowym stanowi przełom dla pacjentów i jakości ich obsługi - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.