Ruszyła budowa Centrum Symulacji Medycznych WUM

2019-12-03 11:37 Materiały prasowe

2 grudnia 2019 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycja powstaje w kampusie Banacha przy ul. Pawińskiego, a jej planowane otwarcie to połowa 2022 roku.

Ruszyła budowa Centrum Symulacji Medycznych WUM (2)
Autor: Materiały prasowe

– Dzięki CSM w naszej Uczelni będziemy mogli jeszcze efektywnej przygotowywać studentów kierunków medycznych do wykonywania zawodu, zwiększać ich umiejętności praktyczne oraz kompetencje miękkie, zwłaszcza te dotyczące komunikacji i etyki lekarskiej. Centrum stworzy również warunki do doskonalenia umiejętności kadry akademickiej w zakresie nauczania umiejętności praktycznych. Budynek zostanie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, który zagwarantuje nowatorskie szkolenia i zapewni przedstawicielom różnych specjalizacji medycznych interdyscyplinarny trening – mówi rektor prof. Mirosław Wielgoś.

W Centrum w symulowanych warunkach klinicznych prowadzone będzie nauczanie umiejętności w zakresie przedmiotów klinicznych zabiegowych i niezabiegowych, jak również nauczanie praktyczne.

Obiekt umożliwi studentom WUM naukę w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. CSM służyć będzie przeprowadzaniu symulacji operacyjnych z zakresu, m.in.: intensywnej terapii, otolaryngologii, chirurgii i pielęgniarstwa chirurgicznego, anestezjologii i intensywnej terapii, ginekologii i położnictwa, medycyny ratunkowej, ortopedii i traumatologii, pediatrii, radiologii, czy urologii.

W CSM WUM kształceni będą studenci kierunku lekarskiego, lekarsko-stomatologicznego, pielęgniarstwa i położnictwa.

– Symulacja medyczna odgrywa coraz bardziej istotną rolę w obszarze nowoczesnej edukacji. Wprowadzenie nowych technik dydaktycznych opartych o symulację pozwala nauczać studentów
w warunkach jak najwierniej odwzorowujących środowisko pracy różnych specjalności medycznych. Daje to niepowtarzalną szansę na przygotowanie przyszłych pracowników ochrony zdrowia do warunków, w których będą pracowali. Ogromną korzyścią wypływającą z uczestnictwa w zajęciach opartych o symulację medyczną jest możliwość zdobywania umiejętności bez szkody dla pacjenta, wpisując się tym samym w jedną z naczelnych zasad etycznych obowiązujących w medycynie czyli „Primum non nocere”.

Symulacja medyczna pozwala na nauczanie nie tylko umiejętności technicznych, ale też kompetencji komunikacyjnych, jakże istotnych w dzisiejszym zdygitalizowanym świecie. Sala symulacyjna daje unikalną możliwość integracji wiedzy, umiejętności technicznych
i komunikacyjnych w bezpiecznych, nikomu nie robiących krzywdy warunkach. Pozwala na popełnianie błędów, przyglądanie się im i uczenie się, w jaki sposób ich unikać, aby zmniejszyć ryzyko ich popełnienia w kontakcie z pacjentem. To również obszar dający możliwość nauczania współpracy interprofesjonalnej i interdyscyplinarnej tak istotny w kompleksowej opiece nad pacjentem - zaznacza dr Marcin Kaczor – Kierownik Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Centrum Symulacji Medycznych to nowoczesna wieloprofilowa baza naukowo-dydaktyczna
o powierzchni całkowitej 21 400 m2, obejmująca, m.in. z w pełni wyposażone:

  • 6 sal symulacji wysokiej wierności, w tym: sali bloku operacyjnego, 2 sale intensywnej terapii, sala szpitalnego oddziału ratunkowego, sala porodowej, sala pielęgniarska wysokiej wierności
  • 10 sal symulacji niskiej wierności, w tym: 3 sale symulacji z zakresu zaawansowanych technik resuscytacyjnych, 3 sale symulacji z zakresu podstawowych technik resuscytacyjnych, 3 pracownie nauki umiejętności technicznych oraz sala laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych;
  • sale dydaktyczne, w tym: sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich, sala do ćwiczeń umiejętności położniczych oraz 10 sal dedykowanych egzaminom praktycznym;
  • sala nauki umiejętności stomatologicznych oraz centrum kadawerowe.

Budynek zaprojektowano jako dwie przenikające się bryły prostopadłościenne, jedna zlokalizowana równolegle do ulicy Pawińskiego, druga usytuowana równolegle do zabudowań Zakładu Patomorfologii WUM. Oba budynki będą posiadać dwie kondygnacje podziemne i pięć kondygnacji nadziemnych.

Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi ok.160 mln złotych. Wartość gruntu należącego do WUM wynosi miedzy 15-20 mln zł.

Źródła finansowania:

  • ok. 27 mln zł dotacji pozwalającej na rozwój dydaktyki przeddyplomowej z wykorzystaniem symulacji medycznych, w tym na wyposażenie sal symulacyjnych z Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu „Wdrożenie Programu Rozwojowego w oparciu o Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”
  • 50% wartości inwestycji zostanie sfinansowane przez kredyt jaki WUM zaciągnął w Europejskim Banku Inwestycyjnym
  • środki własne Uczelni.

Harmonogram inwestycji:

  • I etap – Prace ziemne rozpoczęły się 28 października br. i potrwają do 6 stycznia 2020 r.
  • II etap - Przetarg na wyłonienie wykonawcy drugiego (ostatniego) etapu prac planowany jest na styczeń 2020 r.

Realizacja ostatniego etapu ma potrwać od 4 maja do 30 kwietnia 2022 roku.

Małe Centrum Symulacji Medycznej WUM

Od października 2017 r. w II Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK UCK WUM, przy ul. Banacha 1a (blok C) w Warszawie, działa „małe” Centrum Symulacji Medycznych, na które składają się: 3 sale wysokiej wierności z salami debriefingowymi: sala porodowa, sala operacyjna oraz sala szpitalnego oddziału ratunkowego, a także: 4 sale niskiej wierności, w tym jedna z aparatem USG.

Wyposażone są w 5 symulatorów wysokiej wierności: symulator rodzącej, symulator dziecka
5-letniego, symulator niemowlęcia, 2 symulatory dorosłego mężczyzny, aparat do USG, fantomy do nauki  podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych oraz trenażery do nauki umiejętności technicznych, m.in.: udrażniania dróg oddechowych, drenażu opłucnej, wkłuć obwodowych u dzieci i dorosłych, czy cewnikowania pęcherza moczowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE