Rozstępy na udach - od czego powstają? Czy można się ich pozbyć

2020-08-10 9:01 Magda Mazurek

Rozstępy, czyli zmora wielu kobiet. Skąd się biorą i czy jest jakiś sposób, żeby się ich pozbyć? Sprawdźcie sami.

Spis treści

  1. Powstawanie rozstępów
  2. Rozstępy - jak wyglądają na samym początku?
  3. Rozstępy - jak się pozbyć?
  4. Rozstępy - zaakceptuj siebie

Rozstępy ma każda kobieta, a jednak się ich wstydzimy. Porównujemy się do modelek z wybiegów czy okładek gazet. A wiecie, że te panie przechodzą dokładny lifting zanim pokażą ciało? Wszystko, co niedoskonałe jest maskowane - tuszem, pudrem, strojem. A my nadal dążymy do doskonałości i nie akceptujemy "pasów" na ciele.

Olbrzymie kompleksy na punkcie rozstępów sprawiają, że wszędzie znajdziemy rady jak je usunąć. Raz, a dobrze. A czy wiemy skąd się wzięły? 

Powstawanie rozstępów

Rozstępy, nie tylko na udach, bardzo często pojawiają się w ciąży. Są uszkodzeniami sieci kolagenowo-elastynowej skóry. Oznacza to, że powstają, kiedy skóra się naciąga/rozciąga. Mogą powstawać kiedy tyjemy, ale też kiedy rośniemy, w okresie dojrzewania u nastolatków. Powstają też wtedy, kiedy tracimy na wadze. 

Rozstępy mają także osoby ćwiczące - powstają na skutek budowania masy mięśniowej i rozciągania skóry. Mogą również pojawić się w wyniku zaburzeń hormonalnych... Jednym słowem - dotyczą każdego, także mężczyzn.

Rozstępy - jak wyglądają na samym początku?

Białe pasy to już "dojrzałe" rozstępy. W pierwszej fazie są one czerwone, dopiero z czasem bledną. Najczęściej pojawiają się na piersiach, udach, biodrach, pupie i brzuchu. Mogą także pojawić się na plecach lub ramionach. 

Rozstępy - jak się pozbyć?

Niestety - rozstępów, zwłaszcza tych białych nie pozbędziemy się domowymi sposobami. Jeśli tylko zauważymy czerwone pasy, czyli świeże rozstępy, możemy próbować domowych sposobów w celu ich zmniejszenia lub zapobiegnięcia dalszemu powstawaniu. Pomóc mogą masaże skóry, peelingi, kremy nawilżające i ujędrniające skórę.

Jednak żeby pozbyć się rozstępów najskuteczniejsze będą zabiegi medycyny estetycznej:

Rozstępy - zaakceptuj siebie

W mediach społecznościowych trwa akcja, w której kobiety pokazują swoje niedoskonałości i zachęcają wszystkich do akceptacji ciała. W akcji biorą udział modelki - swoje rozstępy pokazała m. in. żona Michała Żebrowskiego, Ola. Zobaczcie:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE