Robiłeś badania krwi? Uważaj na podejrzane telefony. Jest trzecia odsłona wycieku danych

2024-01-03 9:36

Wyciek danych z ALAB-u to wciąż aktualna sprawa. Z najnowszych informacji wynika, że kolejne pliki z informacjami o pacjentach znów pojawiły się w darknecie. Eksperci zaznaczają, że jeżeli choć raz korzystaliśmy z usług tej firmy, to należy zakładać, że nasze dane wyciekły i konieczne jest podjęcie kroków ochronnych.

Robiłeś badania krwi? Uważaj na podejrzane telefony. Jest trzecia odsłona wycieku danych
Autor: Fot. Getty Images

To już trzecia informacja dotycząca wycieku danych z laboratoriów sieci ALAB. Niestety jak wskazują eksperci, tym razem sytuacja ma bardziej dotkliwy charakter, a oszustom będzie łatwiej pozyskać informacje na temat konkretnej osoby.

Jak przygotować się do badania krwi?

ALAB - wyniki badań i inne dane są zagrożone

Jak informuje portal niebezpiecznik.pl w darknecie, czyli w przestępczej przestrzeni internetowej pojawiły się katalogi a w nich od kilkudziesięciu do tysiąca plików. Warto przypomnieć, że są to nie tylko badania krwi i wyniki, ale także dane wrażliwe, czyli numery PESEL, adresy czy nr telefonów.

Eksperci zaznaczają, aby nie kierować się informacją, że wyciek danych obejmował wyłącznie trzy punkty pobrań, bo to nie prawda. Podkreślają, że już wcześniej informowali, że tego typu sytuacja nie jest jednorazowym incydentem i należy założyć, że jeśli robiliśmy badania w ALAB-ie choć raz, a zwłaszcza w latach 2015-2023 to nasze dane mogły trafić w ręce przestępców.

Stąd tak ważne jest, aby zachować czujność i uważać na różnego typu socjotechniki, których celem jest wyłudzenie dodatkowych danych lub pieniędzy. Jednym z rodzajów są podejrzane telefony, podczas których możemy zostać poproszeni i zalogowanie do banku lub pilne przekazanie pieniędzy na rzecz rzekomego wypadku bliskiej osoby.

Warto również ignorować obce połączenia zwłaszcza jeśli numer jest podejrzany lub ma nietypowy początek albo zagraniczne numery kierunkowe. W celu dodatkowej ochrony zaleca się zastrzeżenie numeru PESEL.

Jak zastrzec PESEL? Wystarczy kilka kroków

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich danych, to już teraz zastrzeż numer PESEL. Możesz tego dokonać na kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie ze strony gov.pl i logowanie się przez profil zaufany lub bankowość elektroniczną.

Drugim sposobem zastrzeżenia PESEL-u jest posiadanie aplikacji mObywatel i postępowanie zgodnie z instrukcją.

  1. Wejdź na stronę: www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie
  2. Kliknij przycisk Zastrzeż PESEL lub cofnij zastrzeżenie i zaloguj się. System przeniesie cię do mObywatel.gov.pl.
  3. Wybierz Zastrzeż PESEL, lub Cofnij zastrzeżenie.

Podobną operację możesz przeprowadzić przy użyciu aplikacji mObywatel dostępnej dla osób, które chcą załawiać swoje sprawy, korzystając z telefonów. Bez względu na wybraną formę, usługa jest bezpłatna i realizowana od razu. 

Natomiast jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, możesz to zrobić:

  • bezterminowo,
  • lub określić datę i godzinę, kiedy system automatycznie zastrzeże ponownie twój numer PESEL. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki