Wyciekły kolejne dane z ALAB-u. "Problem może dotyczyć nawet kilku tysięcy osób"
Pod koniec listopada br. doszło do wycieku danych z laboratoriów sieci ALAB. Hakerzy nie dość, że wykradli dane medyczne dużej grupy pacjentów, to jeszcze żądali ogromnego okupu. Okazuje się, że to nie koniec historii, mamy nowe informacje.
Korzystając z usług laboratorium, podajemy dane wrażliwe w tym numer PESEL. Stąd informacja o zhakowaniu ALAB-u wywołała sporą panikę. Na samą myśl o tym, że ktoś w tym momencie może wziąć na nas kredyt lub co gorsza, udostępnić dane szerszej grupie zrobiło się gorąco.
Historia laboratoriów ALAB. Wyciek danych nadal trwa
W listopadzie informowaliśmy o tym, że wyciekły dane medyczne ponad 50 tys. osób. Grupa hakerska RA World pochwaliła się cyberatakiem na swoim blogu, grożąc, że to nie koniec. W ten sposób w niepowołane ręce trafiły imiona, nazwiska, adresy, numery telefonu, a nawet PESEL oraz wyniki badań i daty ich wykonywania.
Sprawa ma ciąg dalszy a jak informuje portal niebezpiecznik.pl, tym razem wyciekły dane pracowników i współpracowników ALAB-u. Ujawniono 100 GB informacji. Jak zaznacza wspomniany portal, choć przestępcy zapowiadali kolejny atak 31 grudnia, to jak widać, postanowili dokonać tego jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
- Szczególnie niepokojący jest plik HR.tar, który, jak łatwo się domyślić, zawiera dane kadrowe. Całe archiwum to ponad 27 GB danych. Są to pliki w różnych formatach, zawierające różne rodzaje danych. Pobieżna analiza jednego z internautów wykazuje, że problem może dotyczyć nawet kilku tysięcy osób mniej lub bardziej powiązanych z ALAB-em - podkreśla niebezpiecznik.pl
ALAB - wyciek danych. Jak sprawdzić, czy padliśmy ofiarą hakerów?
Na rządowej stronie poświęconej cyberbezpieczeństwu zamieszczono instrukcję, która służy do tego, by sprawdzić, czy nasze dane nie wyciekły. Poniżej podajemy szczegółowe wskazówki:
- wejdź na stronę bezpiecznedane.gov.pl;
- zaloguj się za pomocą m.in. aplikacji mObywatel, Profilu Zaufanego, e-Dowodu;
- kliknij przycisk "Sprawdź wyciek z ALAB".
Eksperci Zespołu CERT Polska wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki zasilił rządowy serwis bezpiecznedane.gov.pl numerami PESEL upublicznionymi w ramach tego ataku. Jeśli okaże się, że twoje dane wpadły w ręce hakerów, to pamiętaj, że możesz szybko zastrzec numer PESEL.
W tym celu wystarczy zalogować się do serwisu mobywatel.gov.pl, następnie wejść do sekcji „Twoje dane”, potem „Rejestr Zastrzeżeń PESEL” i wybrać „Zastrzeż PESEL”.