Wyciekły kolejne dane z ALAB-u. "Problem może dotyczyć nawet kilku tysięcy osób"

2023-12-21 10:54

Pod koniec listopada br. doszło do wycieku danych z laboratoriów sieci ALAB. Hakerzy nie dość, że wykradli dane medyczne dużej grupy pacjentów, to jeszcze żądali ogromnego okupu. Okazuje się, że to nie koniec historii, mamy nowe informacje.

Wyciekły kolejne dane z ALAB-u. Problem może dotyczyć nawet kilku tysięcy osób
Autor: Fot. Getty Images

Korzystając z usług laboratorium, podajemy dane wrażliwe w tym numer PESEL. Stąd informacja o zhakowaniu ALAB-u wywołała sporą panikę. Na samą myśl o tym, że ktoś w tym momencie może wziąć na nas kredyt lub co gorsza, udostępnić dane szerszej grupie zrobiło się gorąco.

Hakerzy uderzają w Rosję

Historia laboratoriów ALAB. Wyciek danych nadal trwa

W listopadzie informowaliśmy o tym, że wyciekły dane medyczne ponad 50 tys. osób. Grupa hakerska RA World pochwaliła się cyberatakiem na swoim blogu, grożąc, że to nie koniec. W ten sposób w niepowołane ręce trafiły imiona, nazwiska, adresy, numery telefonu, a nawet PESEL oraz wyniki badań i daty ich wykonywania.

Sprawa ma ciąg dalszy a jak informuje portal niebezpiecznik.pl, tym razem wyciekły dane pracowników i współpracowników ALAB-u. Ujawniono 100 GB informacji. Jak zaznacza wspomniany portal, choć przestępcy zapowiadali kolejny atak 31 grudnia, to jak widać, postanowili dokonać tego jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

- Szczególnie niepokojący jest plik HR.tar, który, jak łatwo się domyślić, zawiera dane kadrowe. Całe archiwum to ponad 27 GB danych. Są to pliki w różnych formatach, zawierające różne rodzaje danych. Pobieżna analiza jednego z internautów wykazuje, że problem może dotyczyć nawet kilku tysięcy osób mniej lub bardziej powiązanych z ALAB-em - podkreśla niebezpiecznik.pl

ALAB - wyciek danych. Jak sprawdzić, czy padliśmy ofiarą hakerów?

Na rządowej stronie poświęconej cyberbezpieczeństwu zamieszczono instrukcję, która służy do tego, by sprawdzić, czy nasze dane nie wyciekły. Poniżej podajemy szczegółowe wskazówki:

  • wejdź na stronę bezpiecznedane.gov.pl;
  • zaloguj się za pomocą m.in. aplikacji mObywatel, Profilu Zaufanego, e-Dowodu;
  • kliknij przycisk "Sprawdź wyciek z ALAB".

Eksperci Zespołu CERT Polska wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki zasilił rządowy serwis bezpiecznedane.gov.pl numerami PESEL upublicznionymi w ramach tego ataku. Jeśli okaże się, że twoje dane wpadły w ręce hakerów, to pamiętaj, że możesz szybko zastrzec numer PESEL.

W tym celu wystarczy zalogować się do serwisu mobywatel.gov.pl, następnie wejść do sekcji „Twoje dane”, potem „Rejestr Zastrzeżeń PESEL” i wybrać „Zastrzeż PESEL”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki