Rób to regularnie, a mózg ci podziękuje. Naukowcy odkryli niezwykłą zależność
O wsparciu pracy mózgu mówi się wiele w kontekście wysiłku umysłowego. Zarówno w przypadku Alzheimera, jak i innych rodzajów zaburzeń funkcji poznawczych ważny jest trening oparty na rozwiązywaniu zagadek, nauce języków, czy wymianie myśli. Naukowcy odkryli jednak, że mózg lubi coś jeszcze.
Sport przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego. Określona dawka aktywności pomaga obniżyć cukier we krwi i zapobiega różnym chorobom układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy dostrzegli jednak, że wysiłek fizyczny wpływa na mózg i nie chodzi tylko o poziom serotoniny czy dopaminy.
Sport dobry na wszystko? Mózg uwielbia wysiłek
Jak informuje National Geographic, najnowsze badania naukowe ukazują, że umiarkowane, ale regularne ćwiczenia mogą poprawiać pamięć i wpływać na zdolność uczenia się. Postanowiliśmy dotrzeć do tych ustaleń i sprawdzić jak sport wpływa na mózg.
Zespół badaczy klinicznych z Pacific Neuroscience Institute's Brain Health Center, zlokalizowanego w Providence Saint John's Health Center opublikował badania z których wynika, że aktywność fizyczna jest powiązana z powiększaniem się obszarów mózgu istotnych dla procesu uczenia się i zapamiętywania.
Naukowcy przeanalizowali wyniki rezonansu magnetycznego mózgu 10 125 osób. Osoby, które regularnie angażowały się w aktywność fizyczną, taką jak chodzenie, bieganie lub uprawianie sportu, miały większą objętość mózgu w ww. obszarach.
Najnowsze odkrycie dotyczy zarówno istoty szarej, która pomaga w przetwarzaniu informacji, jak i istoty białej, która łączy różne obszary mózgu, a także hipokamp, ważny dla pamięci.
- Nasze badania potwierdzają wcześniejsze założenia, że aktywność fizyczna jest dobra dla mózgu. Ćwiczenia nie tylko obniżają ryzyko demencji, ale także wspierają organizm w utrzymaniu właściwej objętości mózgu, co jest kluczowe w kontekście procesu starzenia - wyjaśnia Cyrus A. Raji, główny autor badania.
Jakie ćwiczenia wspierają mózg? To łatwiejsze niż myślisz
Obecna pogoda nie każdego jest w stanie zachęcić do regularnej formy aktywności. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba biegać czy chodzić na siłownię. Jak wynika z najnowszych ustaleń naukowych, wystarczy odrobina chęci, aby nam mózg zyskał nową moc.
- Odkryliśmy, że nawet umiarkowany poziom aktywności fizycznej, taki jak wykonywanie mniej niż 4000 kroków dziennie, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie mózgu. Jest to znacznie mniej niż często sugerowane 10 000 kroków, co czyni go bardziej osiągalnym celem dla wielu osób - podkreśla David Merrill, współautor badania i dyrektor PBHC.
Jak wskazuje portal “Alzheimer’s Disease”, badanie Lancet z 2020 r. wykazało, że istnieje około 12 różnych czynników wpływających na ryzyko choroby Alzheimera. Pod uwagę wzięto także aktywność fizyczną. Praca ta opiera się na wcześniejszych ustaleniach tej grupy, łącząc spalanie kalorii podczas zajęć rekreacyjnych z poprawą struktury mózgu.
- Nasze badania łączą regularną aktywność fizyczną z większą objętością mózgu, co sugeruje korzyści neuroprotekcyjne. To badanie na dużej próbie pogłębia naszą wiedzę na temat czynników stylu życia w zdrowiu mózgu i zapobieganiu demencji - wyjaśnia współautor badania, dr Somayeh Meysami, adiunkt neurobiologii w Saint John's Cancer Institute i Pacific Brain Health Center.