62-latek usłyszał, że zostały mu cztery dni życia. Wszystko zaczęło się od niepozornej dolegliwości

2022-06-17 13:43

Problemy Richarda zaczęły się od bólu palca, który pojawił się już 5 lat temu. Zaniepokojony mężczyzna udał się do lekarza, jednak wtedy żaden ze specjalistów nie znalazł przyczyny bólu. Dopiero w marcu 2022 roku, gdy mężczyźnie zaczęła puchnąć noga, wykonano serię badań, które wykazały, że mężczyzna ma raka.

Richard Bernstein
Autor: Richard Bernstein - archiwum prywatne Richard Bernstein z żoną Ann i córką Emmą

Ból palca u stopy u Richarda zaczął pojawiać się już 5 lat temu. Jednak wtedy lekarze nie uważali tego objawu za coś niepokojącego. Stwierdzili, że skoro palec nie jest złamany, to jest z nim wszystko w porządku i nie ma powodów do niepokoju. Jednak po latach ból i dyskomfort rozprzestrzenił się na jego kostkę, a z czasem noga mężczyzny zaczęła puchnąć.

Sprawdź, jak dbać o nerki

"Powiedzieli mi, że zostały mi cztery dni życia"

Przejęty 62-latek udał się ponownie do lekarza. W szpitalu wykonano szereg badań, które potwierdziły najgorsze – przyczyną bólu palca i opuchlizny stopy był rak nerki. Lekarze przekazali mężczyźnie druzgocącą wiadomość: "powiedzieli mi, że zostały mi cztery dni życia” - opowiada Richard.

Okazało się, że po prawej stronie brzucha pojawił się guz nerki o wadze 1,1 kg, na którym pojawiły się również wyrostki o długości 30 cm – medycznie określane jako skrzeplina nowotworowa – które częściowo blokowały dwie główne tętnice.

Mężczyzna w trybie natychmiastowym został przewieziony do szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku, gdzie wykonano by-passy, a następnie usunięto guzy i nerkę. Trwająca 12 godzin operacja zakończyła się sukcesem i dziś, 3 miesiące od zabiegu, Richard jest wolny od raka.

Ból palców to jeden z objawów raka nerki - twierdzą lekarze

Historia tego 62-latka powinna stać się ostrzeżeniem przed lekceważeniem objawów raka nerki.

Rak nerki we wczesnym stadium często przebiega bezobjawowo. U 90% pacjentów po czasie pojawia się krew w moczu. Ten symptom powinien już skłonić do udania się na badania. U chorych mogą pojawić się również stany podgorączkowe, osłabienie czy infekcje dróg moczowych.

Jednak do objawów raka nerki można również zaliczyć dyskomfotr i opuchliznę w obrębie kończyn. Jak twierdzą lekarze, ten rodzaj nowotworu może wywołać ból i obrzęk stóp, jeśli narośle zatrzymają odpływ płynu z tych obszarów, wywierając na nie silny nacisk.

U niektórych chorych naciek nowotworowy może sięgać aż do żyły głównej dolnej, czyli dużego naczynia żylnego, odprowadzającego krew z dolnej połowy ciała. Charakter wzrostu raka nerki powoduje tendencję do wytwarzania zastoju w krążeniu żylnym, co objawia się właśnie obrzękiem.

"Gdyby cała moja noga nie spuchła, padłbym martwy" – powiedział Richard po spędzeniu 5 lat na wizytach u lekarzy w celu postawienia diagnozy.

Czym jest rak nerki?

Rak nerki to najczęściej występujący rodzaj nowotworu nerek. W Polsce co roku wykrywa się ok. 5 tys. przypadków tego nowotworu. Rak nerki w większości przypadków rozwija się bezobjawowo, a wykrywany jest zazwyczaj przez obrazowe badania jamy brzusznej.

Do czynników ryzyka raka nerki można zaliczyć m. in. wiek, genetykę, płeć męską, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek oraz otyłość czy palenie tytoniu.

Leczenie raka nerki opiera się na chirurgcznym usunięciu guza, a rokowanie zależne jest od budowy histologicznej nowotworu oraz jego stopnia zaawansowania.