Kontrowersje wokół psylocybiny. Ustalono, jak wpływa na uzależnionych od leków przeciwbólowych

2022-04-11 12:53

Psylocybina to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w niektórych rodzajach grzybów. Z badań przedstawionych w Scientific Reports wynika, że u osób, które w przeszłości stosowały psylocybinę, ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z nadużywaniem leków przecibólowych jest o 30 proc. mniejsze.

psylocybina
Autor: Getty Images

Kolejne badania nad psylocybiną

Grant Jones i jego współpracownicy zbadali częstość występowania zaburzeń związanych z zażywaniem opioidów wśród ponad 214 tys. dorosłych, wykorzystując dane z ankiet zebranych w latach 2015-2019. 

2183 (1 proc.) uczestników spełniło kryteria - odnotowano u nich zaburzenia związane z nadużywaniem opioidów w ciągu ostatniego roku. 22 276 (10,4 proc.) uczestników zgłosiło, że używało psylocybiny, a 10 284 (46 proc.) z nich również rekreacyjnie zażywało heroinę lub leki przeciwbólowe na receptę przynajmniej raz w życiu.

Czytaj też: Grzyby psylocybinowe są skuteczne w walce z lękiem i depresją. Istotna jest dawka

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki opioidowe? (heroina, kodeina, morfina)

Jak psylocybina działa na osoby zażywające opioidy?

Naukowcy odkryli, że zaburzenie zażywania opioidów było o 30 proc. mniejsze wśród tych, którzy stosowali psylocybinę, w porównaniu z tymi, którzy nigdy jej nie stosowali. 

Uczestnicy, którzy stosowali psylocybinę byli również mniej narażeni na doświadczanie siedmiu z jedenastu objawów uzależnienia i nadużywania opioidów w ciągu ostatniego roku, w porównaniu z tymi, którzy nigdy jej nie stosowali. Sugeruje to, że stosowanie psylocybiny może mieć efekt ochronny przed szeregiem objawów związanych z nadużywaniem opioidów. 

Autorzy spekulują, że psylocybina może chronić przed uzależnieniem od opioidów poprzez wpływ na przekazywanie serotoniny i dopaminy – neuroprzekaźników, które są związane z uzależnieniem. Naukowcy sugerują także, że doznania mistyczne lub duchowe, które wywołuje psylocybina dają pozytywne wyniki leczenia nadużywania substancji. Potrzebne są dalsze, długoterminowe badania obserwacyjne i próby kliniczne, aby zbadać związek między psylocybiną i opioidami.