Przeterminowane leki – działają czy szkodzą? Chemiczka rozwiewa wątpliwości

2023-09-18 15:13

Często zdarza się tak, że domowa apteczka bywa przepełniona lekami i opatrunkami. Niektóre preparaty leżą tak długo, że upływa ich termin ważności. Co się stanie, gdy przyjmiemy przeterminowany lek? Chemiczka wyjaśnia.

Przeterminowane leki – działają czy szkodzą? Chemiczka rozwiewa wątpliwości
Autor: Getty Images Przeterminowane leki – działają czy szkodzą? Chemiczka rozwiewa wątpliwości

Czy można przyjmować przeterminowane leki?

Każdy z nas ma w domu apteczkę, a w niej leki do stosowania doraźnego, a inne do codziennego. Nie może zabraknąć między innymi leków przeciwbólowych, łagodzących objawy przeziębienia, tabletki na gardło, kropli do nosa czy środków przeciwalergicznych. Czasami potrafią tak leżeć miesiącami nieużywane. Co zrobić w sytuacji, gdy termin ważności leku minął? Wyrzucić, a może zaryzykować?

Na to pytanie, udzieliła odpowiedzi chemiczka Sylwia Panek, który mówi, jak żyć w zdrowym domu. 8 września opublikowała za pośrednictwem mediów społecznościowych post na temat przeterminowanych leków. Na wstępie zaznaczyła, że niezwykle ważne jest, aby kontrolować terminy ważności leków. Powód? Dlatego, że "składy tych produktów zmieniają się".

"Pracowałam przez kilka lat w dziale kontroli jakości w firmie farmaceutycznej, więc mogę powiedzieć na ten temat coś więcej" – napisała. Zwróciła uwagę, że "terminy ważności to nie zachcianki producentów, ale wszystko musi być zgodne z prawem i potwierdzone odpowiednimi badaniami stabilności".

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Co zrobić z przeterminowanym lekiem?

Zwykle bywa tak, że wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość substancji czynnej zawartej w danym leku. Jak wyjaśniła chemiczka, pod koniec terminu będzie jej najmniej. "Więc działanie leku może być odrobinę słabsze, ale ilość substancji czynnej wciąż musi być zgodna z dokumentacją. Po terminie ważności takiej gwarancji nie macie, więc np. lek może działać słabiej" – wyjaśniła Panek.

Jak dodała chemiczka, substancje czynne nie wyparowują, lecz rozkładają się na inne, a co za tym idzie, powstają zanieczyszczenia. "Oczywiście to nie jest tak, że 28 dnia od otwarcia jest jeszcze ok, a 29 już będzie trujący" – uspokoiła chemiczka.

Przechowywanie leków też ma znaczenie

Przed przyjęciem leku należy sprawdzić jego datę ważności – to bardzo pożądany nawyk, który pozwoli uniknąć przykrych dla zdrowia skutków. Kluczową sprawą jest też to, w jaki sposób przechowujemy leki. Większość preparatów należy trzymać w suchym, chłodnym miejscu z dala od źródeł ciepła.

"Jeżeli otworzyliście syrop w upalny dzień i zostawiliście na blacie kuchennym w pełnym słońcu, to warto pamiętać o tym, że przechowywaliście go w niewłaściwy sposób" — opisała Panek konkretną sytuację.

Internauci zabrali głos

Pod postem chemiczki pojawiło się wiele komentarzy. Część internautów zauważyła, że preparaty są sprzedawane w tak dużych opakowaniach, że bardzo trudno zużyć je przed upływem daty ważności.

Jeden z internautów napisał w komentarzu, że "skoro krople mogę używać cztery tygodnie od otwarcia, to po co produkować opakowania takiej wielkości?".

"Zawsze wyrzucam praktycznie pełne opakowania" – dodała kolejna osoba.

Aby kontrolować termin ważności preparatów, najlepiej zapisywać w widocznym miejscu na opakowaniu datę otwarcia leku. To zdecydowanie ułatwia sprawę – tak poradzili niektórzy internauci.