Wystarczy prosta zmiana w diecie, by zmniejszyć ryzyko raka jelita. Ale jest haczyk

2022-12-01 8:32

Jedną z przyczyn raka jelita grubego jest dieta bogata w mięso i produkty wysoko przetworzone. Włączenie do codziennego menu większej ilości warzyw i owoców może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Jednak nie u każdego - korzyści z takiej zmiany odczują wyłącznie mężczyźni.

Prosta zmiana w diecie może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego o jedną piątą. Ale jest haczyk
Autor: Getty Images Prosta zmiana w diecie może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego o jedną piątą. Ale jest haczyk

Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów. I najczęstszych -  w Polsce co roku zapada około 18 tys. osób - to trzeci co do częstości nowotwór złośliwy u mężczyzn i drugi u kobiet. Statystyki w innych krajach są jeszcze wyższe - np. w Wielkiej Brytanii co roku notowanych jest około 43 tys. nowych przypadków tego nowotworu.

Na świecie jest to trzeci najczęściej występujący nowotwór złośliwy, a zgony z jego powodu stanowią czwartą najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka.

Wśród przyczyn rosnącej liczby zachorowań wymieniana jest niska aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce, zwłaszcza smażone mięso, a uboga w owoce i warzywa.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Zmiana diety jest skuteczna tylko u mężczyzn 

Badanie, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kyung Hee z Korei Południowej we współpracy z badaczami amerykańskimi na populacji 79 952 mężczyzn w USA wykazało, że dieta bogata w warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona aż o 22 proc. obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego (w porównaniu z osobami, których dieta zawiera najmniej tych produktów).

Odkrycie to sugeruje, że ograniczenie w menu mięsa i innych produktów odzwierzęcych, a także przetworzonych produktów zbożowych i cukru może zapewnić wymierne korzyści.

- Uważamy, że przeciwutleniacze znajdujące się w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, ponieważ tłumią przewlekły stan zapalny, który może prowadzić do nowotworu - uważa Jihye Kim, badaczka z Wydziału Genetyki i Biotechnologii Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kyung Hee w Korei Południowej.

Dieta kobiet zazwyczaj jest zdrowsza

Co ciekawe, podobnego związku nie znaleziono w przypadku kobiet - w badaniu uczestniczyło ogółem 93 475 pań. Jihye Kim wyjaśnia, że ryzyko zachorowania na ten nowotwór w przypadku mężczyzn jest wyższe niż u kobiet, których dieta zazwyczaj jest bogatsza w warzywa i owoce - to może pomóc wyjaśnić, dlaczego spożywanie większych ilości produktów roślinnych ma zauważalne znaczenie tylko w przypadku mężczyzn.

Zdaniem badaczki w przypadku tego badania "ta szczególna kohorta kobiet mogła już maksymalnie wykorzystać korzyści zdrowotne diety roślinnej."