Próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i się nie udaje? Naukowcy znają przyczynę

2022-02-02 15:19

Wylewasz siódme poty na siłowni? Stosujesz restrykcyjne diety? Mimo tych wysiłków zrzuciłeś kilka kilogramów i waga już nie spada. Naukowcy wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

Próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i się nie udaje? Naukowcy znają przyczynę
Autor: Getty Images

Nie osiągasz celów w zakresie odchudzania? Według naukowców z Wydziału Nauko o Żywieniu na Uniwersytecie Alabama w Birmingham przyczyną może być tak zwana adaptacja metaboliczna. Inaczej mówiąc, jest to reakcja organizmu na deficyt energetyczny. Pojawia się ona w czasie redukcji tkanki tłuszczowej.

To może wyjaśniać, dlaczego początkowa utrata masy ciała jest łatwa, a zrzucenie kolejnych kilogramów wiąże się z ciężką pracą na siłowni i stosowaniem restrykcyjnych diet.

W formie 24: jak się odchudzać, aby nie mieć obwisłej skóry?

Przebadali same kobiety

W badaniu uczestniczyło 65 kobiet w okresie przedmenopauzalnym, które zmagały się z nadwagą. Żadna z nich nie była uzależniona od palenia tytoniu. Wedle zaleceń naukowców uczestniczki stosowały dietę 800 kcal do momentu osiągnięcia określonego indeksu masy ciała (BMI). Podzielono je również na dwie grupy – część kobiet wykonywała ćwiczenia jedynie raz w tygodniu, a pozostałe uczęszczały na regularne treningi.

Bez wyjątku, każda uczestniczka:  

  • nie narzekała na zaburzenia cyku menstruacyjnego,
  • nie przyjmowała leków powodujących przyrost masy ciała,
  • miała w rodzinie krewnego pierwszego stopnia w linii prostej, który zmagał się z nadwagą lub otyłością.

To wina adaptacji metabolicznej

Kobiety straciły średnio 16 proc. masy ciała w ciągu ok. 5 miesięcy. Co zaobserwowali badacze? To, że włączyła się u nich adaptacja metaboliczna, która znacząco utrudniła zrzucanie kolejnych kilogramów. Zdaniem naukowców najlepszym sposobem na jej uniknięcie jest utrata od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Warto stosować się do tej zasady przez dłuższy okres. 

Sonda
Czy stosujesz dietę?