Prawie 65% Polaków nie badało wzroku od ponad roku

2019-02-20 8:50 Materiały prasowe

Rusza właśnie czwarta edycja Wielkiego Badania Wzroku. Jak wskazują najnowsze wyniki badań, co szósty Polak nigdy nie był u okulisty lub optometrysty, a 19% nie wie, czy ma wadę wzroku. Kampania jest okazją do kontroli jakości widzenia i konsultacji u specjalisty. Warto pamiętać, że niebezpieczeństwo mogą stanowić nie tylko wykryte i już korygowane wady wzroku, lecz także nieświadomość ich występowania.

Z badań zrealizowanych na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku wynika, że co piąty Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a prawie połowa deklaruje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Do występujących najczęściej należą krótkowzroczność (27%), astygmatyzm (14%) i dalekowzroczność (11%). Najbardziej odczuwalnymi objawami są suchość i pieczenie oczu – skarży się na nie aż 78%, a ból, zaczerwienienie oraz niewyraźne widzenie dotyka ponad 75% respondentów. Niestety większość dostrzega problem dopiero w momencie pojawienia się pierwszych uciążliwych symptomów. Jednak na profilaktykę jest już wtedy często za późno, a doraźne działania pomagają zwalczać najczęstsze z dolegliwości, nie przynosząc długofalowego efektu.

Infografika - badanie wzroku
Autor: Materiały prasowe

Wielkie Badanie Wzroku, które odbędzie się między 18 lutego a 31 marca, jest doskonałą okazją do wizyty
u specjalisty i poddania się badaniu. Więcej szczegółów oraz adresy salonów można znaleźć
na www.WielkieBadanieWzroku.pl.

Tracąc wzrok od…

Przyczyną występujących dolegliwości może być niewystarczająca dbałość o swoje oczy. Przyznaje się do tego blisko 1/3 Polaków. 87% śpi mniej niż 8 h na dobę, 79% czyta przy nieodpowiednim świetle, a prawie 60% nigdy nie chroni oczu zimą przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Taki tryb życia nie sprzyja prawidłowej higienie oczu. Przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem oraz spędzanie czasu głównie przed monitorami – komputerów w pracy, a smartfonów i telewizorów w czasie wolnym – mogą prowadzić do pogorszenia jakości widzenia i pogłębiania istniejących już wad. Wprowadzenie w życie zdrowych nawyków zalecanych przez specjalistów może poprawić kondycję oczu, nie zwalnia jednak z konieczności systematycznej diagnostyki.

Wpisz do kalendarza

Eksperci zgodnie podkreślają: podstawą dbania o wzrok są regularne kontrole u specjalisty. – Z wiekiem nasz wzrok zmienia się, dlatego aby mieć pewność dobrego i komfortowego widzenia, należy badać jego ostrość przynajmniej raz w roku – niezależnie od wcześniej potwierdzonej wady czy występujących dolegliwości. Często ze względu na stopniowe postępowanie wady możemy nie odczuwać pogorszenia widzenia lub je po prostu ignorować. Ma to duży wpływ na codzienne funkcjonowanie poszczególnych grup zawodowych, np. kierowców, operatorów maszyn czy pracowników biurowych, których wzrok nieustannie narażony jest na wytężoną pracę i często decyduje nie tylko o jakości, lecz także o bezpieczeństwie wykonywanych czynności – mówi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Warto wiedzieć

Wielkie Badanie Wzroku – to ogólnopolska kampania organizowana przez Vision Express. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej konieczności regularnego badania wzroku. W jej ramach prowadzone są akcje badania wzroku w ponad 190 salonach optycznych w całej Polsce. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.WielkieBadanieWzroku.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE