Polska bezradna wobec cukrzycy. W Polsce rocznie dokonuje się ok. 7 tys. amputacji

2022-10-06 8:34

- Jednym z problemów w diabetologii jest zespół stopy cukrzycowej. Mimo istotnego postępu w leczeniu, w Polsce rocznie dokonuje się ok. 7 tys. amputacji - przypomina prof. Krzysztof Strojek.

cukrzyca
Autor: Getty Images

Cukrzyca zbiera żniwo. Groźne zarówno czynniki ryzyka, jak i następstwa choroby

Problem sytuacji polskiej diabetologii na tle europejskich standardów postępowania został poruszony 3 października w Warszawie na warsztatach zorganizowanych przez resort zdrowia. Prognozy nie są optymistyczne. Szacuje się, że do roku 2030 liczba chorych na cukrzycę przekroczy 4 mln.

- Cukrzyca to nie tylko problem stężenia glukozy, ale z jednej strony czynników ryzyka, które determinują rozwój choroby, a z drugiej jej następstw: uszkodzenia wzroku, nerwów, nerek, układu sercowo-naczyniowego czy ryzyka amputacji - wymieniał prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w zakresie diabetologii.

Problem nadal stanowi niezdiagnozowana choroba

Prof. Strojek podkreślał również: - To, co jest niepokojące, to fakt, że duża grupa osób ma nierozpoznaną cukrzycę. Generalnie w populacji ludzi dorosłych choruje 8 procent, a drugie tyle ma cukrzycę - poinformował w nawiązaniu do wyników badania w jednej z dzielnic Rudy Śląskiej.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Choroba dotyczy przede wszystkim ludzi starszych - co piąta osoba po 60 roku życia ma cukrzycę. Pokazują to również dane NFZ - na łączną liczbę ponad 2 mln osób chorych na cukrzycę, ponad połowa to osoby powyżej 60 roku życia.

Z analiz przeprowadzonych przez Zespół Epidemiologii Cukrzycy Polskiej Akademii Nauk wynika, że między rokiem 2013 i 2017 liczba zdiagnozowanych osób z cukrzycą wzrosła o 2,5 procenta.

- Jeżeli ta dynamika się utrzyma, w roku 2030 będziemy mieli ponad 4 miliony chorych - ocenia prof. Strojek.

Problemy w diabetologii wciąż się zmieniają

- Problemy diabetologii ewoluowały, począwszy od śpiączek, z którymi uporaliśmy się 100 lat temu, kiedy odkryto insulinę, potem pojawiły się powikłania infekcyjne ze względu na niedoskonały sposób wyrównania cukrzycy na początku leczenia - mówił diabetolog.

Śpiączka cukrzycowa właściwie przestała być dominującym powikłaniem. Obecnie zagrożenie stanowią powikłania sercowo-naczyniowe, a także choroby nowotworowe czy niewydolność narządów.

Wczesna identyfikacja choroby szansą na poprawę sytuacji

Prof. Strojek wyjaśnia: - Powinniśmy wcześniej identyfikować osoby, które mają cukrzycę, wprowadzać interwencje w postaci modyfikacji stylu życia, również farmakoterapii. Zaś prowadząc chorych należy stale monitorować stężenie glukozy we krwi, jak i czynniki ryzyka.

Polska diabetologia bezradna wobec stopy cukrzycowej

Jednym z największych problemów w diabetologii jest zespół stopy cukrzycowej. Mimo postępu w leczeniu i dostępności nowych leków, problem stopy cukrzycowej nie został rozwiązany. 

Czyta też: Stopa cukrzycowa: jak jej uniknąć? 11 zasad pielęgnacji stóp cukrzyka

W Polsce wykonuje się ok. 7 tys. amputacji u chorych na cukrzycę. Niestety, w naszym kraju występuje problem kompleksowego leczenia ran przewlekłych I i II, a chorzy na cukrzycę są objęci programem w niewielkim stopniu, gdyż jest on skonstruowany w taki sposób, że niewiele podmiotów podejmuje się jego realizacji.

Nowy program dla diabetyków

1 października 2022 br. ruszył program opieki koordynowanej nad chorymi na cukrzycę. Program zakłada, że pacjent leczony w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej będzie raz do roku kierowany na konsultację specjalistyczną, gdzie na podstawie aktualnych wyników badań zostanie zaproponowany dalszy sposób postępowania. Pieczę nad chorymi będzie sprawował koordynator, który będzie kierować chorymi.