Po palcach stóp dostrzeżesz problemy z cholesterolem. To dwa ważne sygnały

2022-07-18 13:40

Dbanie o swoje zdrowie obejmuje także obserwowanie własnego organizmu. Wiele sygnałów o tym, że coś złego dzieje się w naszym ciele jesteśmy w stanie zauważyć. Tak jest w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu, który możemy dostrzec, przyglądając się naszym stopom, a konkretnie paznokciom. Tych sygnałów nie powinieneś ignorować.

stopa
Autor: Getty Images

Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest bardzo niebezpieczny. Im większy jego poziom, tym większe ryzyko śmierci z powodu chorób układu-krążenia takich jak zawał serca, udar mózgu i miażdżyca. Niestety przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu u większości ludzi jest niezdrowy tryb życia.

Wysoki cholesterol możemy także odziedziczyć. Jednak w największej mierze znaczenie mają nasze nawyki i zachowania związane z niezdrową dietą, brakiem aktywności fizycznej, paleniem lub narażeniem na dym tytoniowym oraz nadwagą i otyłością.

To, że mamy problemy z cholesterolem, możemy zauważyć. Wystarczy przyjrzeć się swoim stopom i nogom, w szczególności paznokciom.

Dwa kluczowe sygnały

Znaki ostrzegawcze wysokiego poziomu cholesterolu możemy dostrzec na naszych stopach. Kardiolog Sami Firoozi ostrzega, że łamliwe lub wolno rosnące paznokcie u nóg to charakterystyczny znak zbyt wysokiego cholesterolu. Te dwa objawy mogą zwiastować chorobę tętnic obwodowych (PAD).

Ekspert podkreśla, że wielu chorych cierpiących na PAD nie ma żadnych objawów albo myli je z innymi schorzeniami. Dr Firoozi tłumaczy: "Niektórzy odczuwają bolesny ból w nogach podczas chodzenia, który zwykle ustępuje po kilku minutach odpoczynku".

Ten dyskomfort jest wynikiem tego, że pracujące mięśnie np. podczas chodzenia, ćwiczeń lub wchodzenia po schodach, wymagają większego przepływu krwi. Jeśli przepływ jest zablokowany z powodu gromadzenia się cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych, pojawia się dyskomfort i skurcze mięśni.

Jeśli zauważyłeś, że twoje paznokcie u stóp są kruche i wolno rosną, a do tego odczuwasz ból podczas chodzenia czy wykonywania ćwiczeń, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Specjalista zleci ci badania, które sprawdzą poziom cholesterolu.

Kontrola poziomu cholesterolu

Inne objawy

Kolejnymi sygnałami świadczącymi o rozwoju choroby tętnic obwodowych są rany stóp lub palców, które goją się bardzo powoli lub wcale. Jeśli dostrzegasz, że twoje włosy na nogach rosną wolniej, a do tego odczuwasz spadek temperatury między jedną nogą, stopą albo resztą ciała, to także sygnał wskazujący na tę chorobę. Pamiętaj, że wielu pacjentów choruje i nawet o tym nie wie, więc jeśli dostrzegasz u siebie powyższe symptomy, udaj się do specjalisty.