Pieniądze miały trafić na nowoczesne leki i wsparcie chorych. Wielkie fiasko podatku cukrowego?

2022-05-10 13:52

Podatek cukrowy został wprowadzony w 2021 roku. W wyniku tej decyzji słodzone napoje podrożały o kilkadziesiąt procent. Celem było ograniczenie spożywania cukru i walka z otyłością. Jak dziś eksperci oceniają efekty daniny?

Plastikowe butelki z gazowanymi napojami
Autor: Getty Images

Wprowadzony w 2021 roku podatek cukrowy obejmował napoje słodzone cukrem i substancjami słodzonymi. Wtedy premier Mateusz Morawiecki szacował, że dzięki daninie do NFZ trafi ok. 3 mld zł. Kwota ta miała zostać przeznaczona na walkę z otyłością. Eksperci zgodnie twierdzą, że założenia znacznie minęły się z rzeczywistością.

Poradnik Zdrowie: cukrzyca

Założenia inne niż rzeczywistość

Pieniądze z podatku cukrowego miały być przeznaczone na refundacje nowoczesnych leków dla cukrzyków. Okazuje się jednak, że żadna z nowych substancji nie dostała akceptacji refundacyjnej.

"Środki pozyskane z tej nowej daniny miały doprowadzić do poprawy zdrowia publicznego i unowocześnienia systemu opieki m.in. nad pacjentami z cukrzycą. [...] Te pieniądze miały być przeznaczone na refundację nowoczesnych leków dla cukrzyków. Mowa o, bagatela, prawie półtora miliarda złotych. Specjaliści przekazują jednak, że żadna z nowych substancji nie zyskała akceptacji refundacyjnej" - podaje Nasz Dziennik.

Okazuje się więc, że środki, które miały być przeznaczone na profilaktykę i leczenie otyłości zostały przeznaczone na inne cele.

Jak podkreśla prof. Krzysztof Strojek, specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i hipertensjologii, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii oraz kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, "Pieniądze, które miały być przeznaczone na konkretną edukację i leczenie pacjentów diabetologicznych, zasiliły inne projekty. Tak jak w ubiegłych latach, tak i teraz nie ma środków na finansowanie porady edukacyjnej w diabetologii. Będziemy apelować do Ministerstwa Zdrowia o zmiany w tym zakresie".

Na co przeznaczono środki z podatku cukrowego?

Zgodnie z wymogami ustawy, NFZ opublikował informacje dotyczące przeznaczenia środków z daniny. Uzyskano łącznie 1,42 mld zł.

  • 1,05 mld zł zostało przeznaczonych na refundację produktów leczniczyć sgtosowanych w leczeniu cukrzycy
  • 495 mln zł przeznaczono na refundację pasków do mierzenia glukozy
  • 154 mln zł pokryło koszty realizacji świadczeń w opiece specjalistycznej (dla osób z chorobami metabolicznymi oraz diabetologii dla dzieci i dorosłych).

Jednak prof. Krzyszto Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii. uważą, że działania te nie poprawiły sytuacji chorych. "Wszystko to, co było refundowane przed podatkiem, jest refundowane dziś. (...) Podatek nie poprawił sytuacji chorych" - mówi.