Picie kawy przed zakupami sprawi, że wydasz więcej pieniędzy. Jak to możliwe?

2022-06-23 12:31

O wpływie kawy na zdrowie powstało już wiele tez potwierdzonych badaniami naukowymi. Jednak najnowsza z nich jest wyjątkowo zaskakująca. Okazuje się, że picie kawy może zaszkodzić twojemu domowemu budżetowi. Naukowcy twierdzą, że picie kawy przed zakupami może spowodować, że wydasz prawie 50% więcej pieniędzy. Jak to możliwe?

Barista podaje kawę kobiecie
Autor: Getty Images

Naukowcy twierdzą, że niewinny zakup kawy w kawiarni podczas zakupów może wpłynąć na twoje zakupowe decyzje i wzmóc rozrzutność. Jak wynika z badana opublikowanego w Journal of Marketing, wypicie tylko jednej filiżanki kawy z kofeiną przed zakupami może spowodować, że wydasz około 50% więcej pieniędzy, niż gdybyś wybrał do picia kawę bezkofeinową lub po prostu wodę.

Okazuje się również, że kofeina może sprawić, że kupimy o 30% więcej przedmiotów, niż zamierzaliśmy. Co ciekawe, wypicie kawy przed zakupami może mieć wpływ nie tylko na ilość wydanych pieniędzy czy liczbę zakupów, lecz także może również wpływać na rodzaje kupowanych przez nas przedmiotów, potencjalnie popychając nas w stronę błahostek, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Dlaczego tak się dzieje? Jak tłumaczy Dipayan Biswas, główny autor badania, „Kofeina, jako silny stymulant, uwalnia w mózgu dopaminę, która pobudza umysł i ciało. Prowadzi to do wyższego stanu energetycznego, co z kolei zwiększa impulsywność i zmniejsza samokontrolę”. „W rezultacie spożycie kofeiny prowadzi do impulsywności zakupowej w postaci większej liczby kupowanych przedmiotów i większych wydatków” - mówi.

Poradnik Zdrowie: zdrowotne właściwości kawy

Smakosze kawy wydali prawie 50% więcej pieniędzy

Badanie przeprowadzone przez zespół Biswasa polegało na zaoferowaniu 300 osobom bezpłatnej kawy przy wejściu do sklepu z artykułami gospodarstwa domowego we Francji i przy wejściu do domu towarowego w Hiszpanii.

Uczestnikom badania podano espresso z kofeiną, espresso bezkofeinowe lub wodę. Następnie osoby te miały udać się na zakupy, a na koniec podzielić się wszystkimi paragonami po skończonych zakupach w celu analizy kwot, jakie wydali.

Okazało się, że ci, którzy pili kawę z kofeiną, wydali znacznie więcej pieniędzy i kupili znacznie więcej przedmiotów niż ci, którzy pili kawę bezkofeinową lub wodę.

Osoby pod wpływem kofeiny wydali średnio 27,48 EUR i kupili 2,16 rzeczy, a osoby, które nie spożywały kofeiny wydały 14,82 EUR i kupili 1,45 rzeczy.

Podobne wyniki uzyskano w badaniu obejmującym zakupy online. Wzięło w nim udział 200 osób. Zasady były podobne – przed zakupami część konsumentów wypiła kawę z kofeiną, a część nie. Okazało się, że kofeina miała wpływ nie tylko na ilość produktów, lecz także ich jakość. Osoby, które piły kawę wydały pieniądze bardziej impulsywnie, na rzecz mało przydatne, podczas gdy osoby niepijące kofeiny wykazały tendencję do wyboru praktycznych rzeczy.

Chcesz zaoszczędzić? Lepiej nie pij kawy na zakupach

Udowodnione naukowo działanie kofeiny na nasze wybory zakupowe ma swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym. Nic więc dziwnego, że w galeriach otaczają nas liczne kawiarnie, zachęcając do miłego spędzania czasu, a przy okazji – wydania większej ilości gotówki.

„Podczas gdy umiarkowane spożycie kofeiny może przynieść pozytywne korzyści zdrowotne, mogą wystąpić niezamierzone konsekwencje spożywania kofeiny podczas zakupów” – podsumował Biswas.

Ze względu na pobudzające działanie kofeiny, lepiej nie wybierać się do kawiarni przed zakupami. „Oznacza to, że konsumenci próbujący kontrolować impulsywne wydatki powinni unikać spożywania napojów zawierających kofeinę przed zakupami” - radzi ekspert.