Paznokcie Lindsaya mogą być oznaką poważnych problemów z nerkami. Jak je rozpoznać?

2022-06-04 8:40

Po wyglądzie paznokci można poznać, że w organizmie dzieje się coś złego. Łamliwe i cienkie zwykle świadczą o niedoborach witamin i minerałów. Ale jeśli mają dziwny wygląd lub kolor, mogą zwiastować dużo poważniejsze problemy. Tak jest w przypadku paznokci Lindsay, nazywanych również paznokciami "pół na pół". Jeśli je masz, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Lekarz ogląda paznokcie pacjentki
Autor: Getty Images

Termin "paznokcie Lindsay" pochodzi od nazwiska lekarza, Philipa G. Lindsay, który jako jeden z pierwszych dokładnie przeanalizował przypadki pacjentów, zgłaszających się do szpitali z powodu charakterystycznego wyglądu paznokci. W sumie przebadał ponad 1500 osób, które w latach 1964-1966 przebywały na oddziałach Iowa Hospital.

Jak wyglądają paznokcie Lindsay?

Paznokcie Lindsay mają charakterystyczny wygląd. Określa się je również jako "paznokcie pół na pół", gdyż ich łożysko wygląda, jakby było podzielone na dwa kontrastowe kolory, a część dystalna i proksymalna (czyli tylna i przednia) są od siebie ostro i wyraźnie odgraniczone. Przednia część łożyska paznokcia jest biała, tylna natomiast jest różowa, czerwona lub brązowa.

Przebarwienia łożyska są zawsze dobrze widoczne i nie znikają pod naciskiem paznokcia, nie zmieniają też konfiguracji wraz ze wzrostem płytki. Co ciekawe, nie zawsze występują na wszystkich paznokciach - zmiany mogą dotyczyć jednego lub wszystkich paznokci u palców rąk bądź stóp.

Paznokcie Lindsay
Autor: Wikimedia Commons

Skąd biorą się paznokcie Lindsay?

Z badań histologicznych, jakim poddawano osoby z tym typem paznokci wynika, że biały prążek z przodu łożyska paznokcia spowodowany jest przewlekłą niedokrwistością, która doprowadza do przerostu grubości ścianek naczyń włosowatych lub też do przerostu tkanki łącznej między paznokciem a kością (w tym drugim przypadku dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi w splocie podbrodawkowym).

Z kolei ciemny kolor tylnej części łożyska paznokcia spowodowany jest złogami melaniny. Dokładny mechanizm powstawania takich paznokci nie został jeszcze jednak do końca poznany.

O jakich chorobach mogą świadczyć paznokcie Lindsaya?

Paznokcie Lindsay mogą wystąpić u osób zdrowych, ale mogą też zwiastować różne choroby - pierwsze osoby, u których je rozpoznano, cierpiały z powodu chorób nerek: mocznicy, niewydolności oraz azotemii, czyli nieprawidłowego stężenia kreatyniny, mocznika i innych niebiałkowych związków azotowych we krwi.

Paznokcie Lindsay mogą być objawem:

  • poważnych chorób nerek - obserwuje się je nawet u połowy pacjentów z przewlekłą chorobą nerek
  • choroby Leśniowskiego-Crohna
  • choroby Behçeta
  • cytrulinemii
  • pelagry
  • choroby Kawasaki
  • marskości wątroby
  • HIV.

Same w sobie nie są jednak uznawane za objaw patognomoniczny danej choroby (czyli taki, który jednoznacznie wskazuje na konkretne schorzenie), dlatego lekarz musi zlecić szereg badań, by możliwe było postawienie diagnozy.

Tym niemniej ich występowanie jest konkretną wskazówką diagnostyczną. Przykładowo, ich rozpoznanie może sugerować, że pacjent może mieć przewlekłą chorobę nerek, a nie ostrą formę tej choroby, co pomaga w różnicowaniu obu tych chorób.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Jak leczyć paznokcie Lindsay?

Paznokcie Lindsay są objawem chorobowym i mogą zniknąć całkowicie po wyleczeniu choroby podstawowej, której towarzyszą. Jeśli mają związek z uszkodzeniem nerki, ich wygląd poprawia się po przeszczepieniu nerki (czego dowiodły liczne obserwacje). Nie znikają natomiast u osób poddawanych hemodializie, mimo, że ich krew jest na bieżąco oczyszczana ze szkodliwych substancji.